Energooszczędny magazyn – jak stworzyć odpowiednie warunki?

rozwiazania-do-magazynu

Energooszczędność w magazynie ma dzisiaj wyjątkowe znaczenie ze względu na rosnące ceny energii. Przy okazji przyczynia się także do ochrony środowiska naturalnego, dlatego budowanie obiektów magazynowych o wysokiej efektywności energetycznej jest już w zasadzie standardem. Sprawdź, jak stworzyć energooszczędny magazyn i w jaki sposób pomagają w tym rozwiązania od Prodock takie jak zautomatyzowane pomosty przeładunkowe i fartuchy uszczelniające. 

 

Energooszczędny, czyli jaki? Poznaj korzyści

Poprzez energooszczędny magazyn należy rozumieć obiekt, w którym zastosowane są rozwiązania pozwalające na ograniczenie zużycia energii potrzebnej np. do ogrzania budynku, czy też zasilania zamontowanych w nich urządzeń. Ma to wymiar ekonomiczny i ekologiczny, ponieważ dzięki temu można zredukować nie tylko koszty działalności, ale także emisję CO2.

Powyższe cele można osiągnąć na kilka sposobów – między innymi poprzez:

  • odpowiednią izolację termiczną budynku – aby zapobiec stratom ciepła,
  • wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii do zasilania obiektu – np. poprzez montaż paneli fotowoltaicznych,
  • zastosowanie nowoczesnych technologii oszczędzających ilość zużywanego prądu podczas czynności magazynowych np. czujników oświetlenia wyłączających automatycznie światło w strefach, które nie są w danym momencie używane.

To nie wszystko, ponieważ energooszczędności sprzyja także efektywne wykorzystanie przestrzeni w strefie składowania oraz montaż nowoczesnych urządzeń w miejscach przeładunku towarów.

Efektywne wykorzystanie zasobów w magazynie

Magazyn jest dużym obiektem, dlatego potrzebuje dużej ilości energii do utrzymania w niej odpowiedniej temperatury (dodatniej lub ujemnej w przypadku chłodni). Jej zużycie można znacząco zmniejszyć poprzez maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Chodzi po prostu o to, aby nie podgrzewać lub chłodzić niezagospodarowanych miejsc.

Dzięki specjalnym systemom składowania można dzisiaj dużą ilość towarów zmieścić w obiekcie o mniejszej kubaturze. Służą do tego między innymi regały wysokiego i gęstego składowania, czy też konstrukcje jezdne lub z automatycznymi układnicami, które dodatkowo usprawniają czynności magazynowe. Te ostatnie coraz częściej wyposażone są także w zaawansowane układy odzysku energii wytwarzanej podczas hamowania dynamicznego układnicy.

Newralgiczne punkty – załadunek i rozładunek

Jak już wspomnieliśmy, energooszczędny magazyn powinien być odpowiednio zabezpieczony przed stratami ciepła. Niestety w tego typu obiekcie istnieją pewne miejsca, które utrudniają utrzymanie stałej temperatury w środku i przez to wpływają na zwiększenie zużycia energii. Chodzi o strefę przeładunkową, która znajduje się na zewnątrz budynku i siłą rzeczy musi być połączona z jego wnętrzem, aby umożliwić transport towarów. To właśnie tutaj zatem dochodzi do niekorzystnej wymiany powietrza, które pod wpływem warunków atmosferycznych może wychładzać lub nadmiernie nagrzewać pomieszczenia w magazynie.

energooszczedny-magazyn

Jakie rozwiązania proponujemy w Prodock?

W rozwiązaniu problemu ucieczki ciepła z magazynu w strefie załadunku i rozładunku pomagają nowoczesne urządzenia Prodock. Najważniejszym z nich jest fartuch uszczelniający, który ma za zadanie chronić miejsce przeładunku towarów przed działaniem niekorzystnych czynników pogodowych. Polega to na tym, że specjalne kurtyny szczelnie otaczają naczepę samochodu dostawczego zadokowanego przy rampie, dzięki czemu między nią a wnętrzem hali tworzy się swoista strefa buforowa o podobnych warunkach jak w środku obiektu.

W oszczędzaniu energii pomagają także dostarczane przez naszą firmę pomosty przeładunkowe, zwłaszcza najnowocześniejsze rampy hydrauliczne i przesuwne. Są one obsługiwane automatycznie i dlatego umożliwiają szybkie i precyzyjne stworzenie połączenia między podłogą ciężarówki a platformą przy magazynie. Dzięki temu transport towarów wózkami odbywa się znacznie sprawniej, a więc minimalizuje straty ciepła z obiektu.

Sprawdź ofertę dla swojego magazynu

Jeśli chcesz zredukować koszty działalności, zastosuj energooszczędne rozwiązania w magazynie. Sprawdź ofertę Prodock, która w tym zakresie proponuje duży wybór różnych urządzeń m.in. rampy przeładunkowe, fartuchy uszczelniające (także te pneumatyczne), czy też bramy przemysłowe. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci je wybrać tak, aby były idealnie dostosowane do specyfiki obiektu i potrzeb Twojej firmy.

Dodaj komentarz