Optymalizacja magazynu w branży spożywczej

magazyn-branza-spozywcza

Postęp technologiczny rozpoczął prawdziwą rewolucję w branży spożywczej. Możliwość przechowywania żywności w odpowiedniej temperaturze zapewnia jej dłuższą trwałość. Nowoczesny magazyn pozwala zaś znacznie poprawić logistykę oraz sprawia, że jakość towaru jest zawsze na najwyższym poziomie. Jeśli w Twojej firmie nie ma jeszcze takich rozwiązań jak np. rampy przeładunkowe, pora nadrobić zaległości. Wyjaśniamy, na czym polega optymalizacja magazynu w branży spożywczej.

 

Specyfika magazynowania w branży spożywczej

Magazynowanie w branży spożywczej to specyficzne zagadnienie, od którego w dużej mierze zależy funkcjonowanie firmy. Produkty spożywcze często posiadają krótki termin przydatności do spożycia, dlatego zaliczają się do kategorii produktów szybkozbywalnych (FMCG).

Oznacza to, że magazynowanie w branży spożywczej musi odbywać się w ściśle określonych warunkach, które zapewnią produktom odpowiednią temperaturę. A zależy to nie tylko od chłodni, ale też zastosowanych, specjalistycznych rozwiązań, jak np. fartuch uszczelniający, który umieszcza się między wejściem do magazynu a ciężarówką. Fartuch chroni towar przed wiatrem i deszczem, a także przed skrajnymi temperaturami, zapobiegając przerwaniu łańcucha chłodniczego.

A jaka jest rola magazynowania w branży spożywczej?

 • składowanie ładunków oraz ich rotacja,
 • zachowanie ciągłości dostaw,
 • przygotowanie towarów do transportu,
 • pilnowanie dat przydatności do spożycia.

Jak zoptymalizować procesy logistyczne

Logistyka magazynowania ma za zadanie utrzymać płynność łańcuchów dostaw. Wiąże się to z zapewnieniem prawidłowego przebiegu poszczególnych czynności. Aby je usprawnić, warto zastosować optymalizację, która zwiększy wydajność, a także przyspieszy realizację zamówień.

Jakie rozwiązania można wdrożyć, żeby zoptymalizować procesy logistyczne w magazynie spożywczym? Warte uwagi są:

 • bramy przemysłowe – montuje się je w ścianie magazynu, co umożliwia szybkie zamknięcie stanowiska przeładunkowego,
 • rampy przeładunkowe – wyrównają poziom między magazynem a ciężarówką.

Opracowując strategię logistyczną, należy też pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu produktów. Towary z najkrótszym terminem do spożycia powinny trafić do wysyłki jako pierwsze.

Wykorzystaj przestrzeń magazynową w 100%

Sprawne funkcjonowanie magazynu zależy m.in. od sposobu wykorzystania przestrzeni magazynowej. Co należy wziąć pod uwagę, planując układ technologiczny magazynu?

 • wygląd i wzajemne powiązania stref funkcjonalnych,
 • sposób przepływu towarów,
 • termin przydatności do spożycia poszczególnych produktów,
 • dostępność składowanych towarów.

Istotnym elementem magazynowania jest też załadunek i rozładunek, który powinien odbywać się w sposób szybki, płynny i bezpieczny. Pomogą to zapewnić nowoczesne urządzenia, takie jak choćby rampy przeładunkowe. Dzięki hydraulicznej, opuszczanej wardze można szybko stworzyć trwały pomost między ciężarówką a powierzchnią hali.

organizacja-pracy-magazynu-spozywczego

Co warto wiedzieć o automatyzacji magazynu

Automatyzacja to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w kontekście optymalizacji pracy magazynu. Co się za nim kryje? Określa się w ten sposób proces ograniczania ludzkiej pracy przez zastosowanie odpowiednich maszyn i urządzeń. Ma to w przypadku magazynu szczególne znaczenie:

 • ogranicza ilość osób potrzebnych do przenoszenia lub transportu towarów,
 • zmniejsza transport wewnętrzny,
 • redukuje korytarze robocze.

W praktyce oznacza to szybszy załadunek i rozładunek oraz transport towarów, więcej przestrzeni do składowania oraz bezpieczeństwo pracowników. Rozwiązania, które pomogą zautomatyzować magazyn to wspomniane już fartuchy uszczelniające i bramy przemysłowe, a także naprowadzacze kół, które umożliwią precyzyjne zaparkowanie samochodu przy rampie.

Postaw na rozwiązania od Prodock!

Nowoczesny magazyn, wyposażony w specjalistyczne urządzenia pomoże w rozwoju firmy, a także zapewni najwyższą jakość usług. Sprawdź rozwiązania od Prodock, które są dedykowane m.in. branży spożywczej. Oferujemy kompletne systemy przeładunkowe, a także poszczególne produkty, które wpłyną na optymalizację pracy magazynu oraz zapewnią jego sprawne funkcjonowanie. Postaw na sprawdzone i nowoczesne rozwiązania – skontaktuj się z nami, a przygotujemy ofertę szytą na miarę, specjalnie dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz