Plusy użycia platformy przeładunkowej. Sprawdź zalety zastosowania

Rampy przeładunkowe

Tam, gdzie na co dzień dochodzi do przyjmowania towaru do magazynu, coraz częściej spotkać można nowoczesne urządzenia ułatwiające tę procedurę, np. platformy przeładunkowe zwane również rampami. Ich celem jest wyrównanie poziomów między podłogą ciężarówki dostarczającej ładunek a podłożem strefy magazynowej. Jest to podstawowa funkcjonalność, która znacznie poprawia efektywność rozładunku.

Poniżej prezentujemy wszystkie zalety użycia tego urządzenia, które wynikają z jego konstrukcji i są doceniane przez coraz większą liczbę firm.

Krótkie przypomnienie, do czego służy rampa przeładunkowa

Platforma do rozładunku towarów przypomina pomost, który w prosty sposób łączy dwie płaszczyzny:

·        podłoże naczepy ciężarówki,

·        z podłogą pomieszczenia, do którego przyjmowany jest towar.

Problem pojawia się wówczas, gdy poziom naczepy znajduje się na innej wysokości niż podłoże miejsca odbioru ładunku, Mianowicie chodzi o to, jak go przetransportować z ciężarówki na ziemię lub do hali np. przy pomocy wózka widłowego lub choćby zwykłego wózka paletowego.

Ruchomy pomost ułatwiający przeładunek

Rozwiązaniem opisanej wyżej sytuacji jest zastosowanie platformy przeładunkowej. Dzięki specjalnemu siłownikowi hydraulicznemu może zostać podniesiona tak, aby wyrównać różne poziomy dwóch płaszczyzn. Co więcej, po podniesieniu pomostu, można wysunąć tzw. wargę, czyli dodatkową krawędź. Zostaje ona opuszczona na podłoże naczepy i tworzy tym samym prostą, stabilną powierzchnię, po której można bez przeszkód przetransportować ładunek. Przykładem tak działającej konstrukcji jest rampa przeładunkowa model DE, która jako jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu wyposażona jest w oba siłowniki – do pomostu oraz wargi.

Najważniejsze korzyści z zastosowania platformy przeładunkowej

Znając zasadę działania oraz podstawową funkcjonalność rampy rozładunkowej, nietrudno dostrzec całą listę powodów przemawiających za tym, aby ją stosować. Do najważniejszych zalet jej używania zalicza się:

·        szybki sposób na połączenie i wyrównanie powierzchni między autem dostawczym a podłożem odbioru towaru (dzięki podnośnikom hydraulicznym),

·        łatwa obsługa – do uruchomienia podnośników służy elektroniczny system sterowania,

·        usprawnienie rozładunku – jednolita powierzchnia pozwala zastosować wózki jezdniowe do transportu większych ładunków, dzięki czemu można znacznie skrócić czas przyjęcia lub wydania z magazynu,

·        lepsza ochrona towarów przed zniszczeniem – w przypadku delikatnych ładunków ich transport po równej i stabilnej powierzchni minimalizuje ryzyko uszkodzenia,

·        możliwość wykorzystania konstrukcji jako elementu zaawansowanego systemu przeładunkowego.

Ułatwienie rozładunku i zabezpieczenie towaru

Wymienione korzyści zastosowania rampy są na tyle znaczące, że warto o nich wiedzieć nieco więcej. Otóż do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa przenoszonych ładunków stosowane są specjalne rozwiązania konstrukcyjne, które przy okazji ułatwiają pracę osobom obsługującym rozładunek. Przykładowo – każda platforma dostępna w firmie Prodock jest skrętna i ma odpowiednią sprężystość. Oznacza to, że nawet przy nierównomiernie rozłożonym obciążeniu (np. w wyniku przejazdu wózkiem jedną stroną pomostu) pozostaje cały czas stabilna i równa.

Warto też wiedzieć, że w nowoczesnych magazynach platformy są zwykle częścią całych systemów przeładunkowych, w których stosuje się dodatkowo m.in. bramy, czy fartuchy uszczelniające. Łącznie takie konstrukcje stanowią swego rodzaju śluzę, która bezpośrednio łączy wnętrze naczepy samochodu z wnętrzem magazynu. Zapewnia ochronę przenoszonego nią towaru przed działaniem czynników atmosferycznych.

Zalety stosowania platformy przeładunkowej są tak oczywiste, że konstrukcję tę można spotkać już w większości hal magazynowych i produkcyjnych. Pamiętaj jednak, aby dla swojej firmy wybrać produkt wyposażony w najnowsze rozwiązania. Będą to np. sterowane automatycznie siłowniki hydrauliczne do podnoszenia pomostu i wysuwania wargi. Tylko wtedy będziesz mógł liczyć na niezawodność oraz funkcjonalność takiej konstrukcji.

Dodaj komentarz