Poznaj najważniejsze korzyści z zastosowania śluz przeładunkowych

Prace związane z przeładunkiem towarów między autem a magazynem odbywają się przez cały rok bez względu na pogodę. W naszej szerokości geograficznej oznacza to jedno – niemal każdego dnia pracownicy oraz ładunki są narażeni na działanie różnych, często niekorzystnych, warunków atmosferycznych. Śluzy przeładunkowe to konstrukcje, które pozwalają ograniczyć ten problem lub wręcz go całkowicie wyeliminować. Dowiedz się, jak działa to rozwiązanie i jakie przynosi korzyści.

Czym dokładnie jest śluza przeładunkowa?

Pod pojęciem śluzy przeładunkowej należy rozumieć specjalną konstrukcję umieszczoną przy bramie magazynowej, której celem jest zabezpieczenie przestrzeni między budynkiem a samochodem dostawczym przed warunkami atmosferycznymi. Chodzi o to, żeby odcinek, po którym transportowane są ładunki między magazynem a autem, był dokładnie osłonięty od słońca, wiatru, deszczu, śniegu, a także zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury.

Podjeżdżające pod magazyn tiry zawsze dokują przy rampie przeładunkowej, która stanowi pomost między bramą budynku a skrzynią ładunkową auta. To właśnie ta krótka przestrzeń jest narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych i śluza ma za zadanie ją przed nimi zabezpieczyć.

Takie konstrukcje zabezpieczające mogą mieć różną formę. Najprostszymi są fartuchy:

Jeśli nie ma warunków, aby je zamontować (np. gdy przy szerokiej rampie betonowej), stosuje się bardziej rozbudowane obiekty, na przykład śluzy tunelowe wykonane z blachy trapezowej lub z kurtyn paskowych PCV.

Dlaczego warto stosować śluzy przeładunkowe?

Podstawowym zadaniem śluzy jest zabezpieczenie przestrzeni przeładunkowej przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Pozornie wydaje się, że ma to znaczenie wyłącznie dla pracowników obsługujących rozładunek, którzy dzięki takiej konstrukcji nie muszą moknąć na deszczu lub zmagać się z silnym wiatrem. Tak naprawdę odpowiednie uszczelnienie bram magazynowych ma jednak o wiele większe znaczenie.

Korzyści - Śluzy przeładunkowe

Poprawa warunków pracy to poprawa wydajności magazynu

Śluzy uszczelniające poprawiają warunki pracy załogi zajmującej się rozładunkiem i załadunkiem towarów, która do wykonywania tych zadań używa wózków paletowych lub widłowych. Dzięki uszczelnieniu transport odbywa się zawsze po suchej powierzchni, co bez wątpienia ułatwia manewrowanie pojazdami.

W magazynach o dużej przepustowości, gdzie obsługiwanych jest wiele samochodów dostawczych, praca przez cały dzień w deszczu, śniegu, w mróz lub upał, byłaby niezwykle uciążliwa dla pracowników. Przekładałoby się to na ich mniejszą wydajność. Zapewnienie komfortu pracy bez względu na panującą na zewnątrz pogodę ma więc uzasadnienie ekonomiczne. Wpływa na tempo wykonywania zadań, ale także ogranicza absencję pracowników np. z powodu przeziębień.

Ochrona towarów

Istnieją towary, które są wyjątkowo wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Niektóre z nich, jak na przykład artykuły spożywcze, wymagają wręcz specjalnych warunków przechowywania – również w czasie transportu i podczas przeładunku. Zbagatelizowanie tego faktu może mieć opłakane skutki w postaci zniszczenia produktów i narażenia firmy na straty finansowe. W magazynach obsługujących tego rodzaju dostawy śluzy przeładunkowe są więc niezbędne. Są to najczęściej konstrukcje o podwyższonym stopniu szczelności np. ciepłe doki lub fartuchy ocieplane, które chronią nie tylko przed opadami i wiatrem, ale także pomagają utrzymać stałą temperaturę w przestrzeni przeładunkowej.

Ograniczenie strat energii

Specjalne uszczelnienia przy rampach przeładunkowych podnoszą także izolację cieplną budynku magazynu. Ma to ogromne znaczenie ekonomiczne, ponieważ poprzez ograniczenie strat energii można obniżyć koszty związane z utrzymywaniem stałej temperatury w magazynie.

Podsumowanie

Zainteresowały Cię śluzy przeładunkowe? Sprawdź, jakie konstrukcje proponujemy w firmie Prodock! W ofercie mamy różnego rodzaju fartuchy uszczelniające, zarówno mechaniczne, jak i pneumatyczne, a także rękawy, doki oraz domki. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz