Praca na magazynie zimą – jak zadbać o komfort termiczny zespołu?

sluzy-rekawy-uszczelniajace

Praca w magazynie podczas zimy może być trudna dla załogi, szczególnie w strefie przeładunkowej, gdzie dochodzi do napływu chłodnego powietrza z zewnątrz. Jako pracodawca jesteś zobowiązany do zapewnienia odpowiednich warunków swoim pracownikom, aby byli chronieni przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Sprawdź, w jaki zadbać o komfort termiczny zespołu i jak pomogą Ci w tym rękawy uszczelniające od Prodock. 

 

Co mówi prawo o warunkach pracy w okresie zimowym?

Przepisy jasno określają, że pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Muszą one spełniać również wymogi w zakresie tzw. komfortu termicznego, który należy rozumieć jako stan zrównoważonego bilansu cieplnego. Chodzi o to, aby pracownicy ani nie marzli, ani nie było im zbyt gorąco.

Zgodnie z §30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniach zakładowych powinna być utrzymywana temperatura nie niższa niż:

  • 14°C – dotyczy to wnętrz, w których wykonywane są ciężkie prace fizyczne,
  • 18°C – norma ta odnosi się do pomieszczeń biurowych oraz tych, w których realizowane są lekkie prace fizyczne.

Ze względu na charakter pracy w obiekcie magazynowym, w jego wnętrzu powinno być zatem minimum 14°C i to bez względu na porę roku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zapewnienie takiego poziomu ciepła uniemożliwiają czynniki technologiczne, a więc np. gdy pomieszczenie pełni rolę chłodni. W takim przypadku pracownicy powinni mieć odpowiednią odzież ciepłochronną. Musisz ją zapewnić również członkom załogi wykonującym prace na zewnątrz hali magazynowej. Dodatkowo zadbaj o dostęp do pomieszczenia, w którym będą mogli się ogrzać oraz gdzie będą urządzenia umożliwiające podgrzanie posiłków.

Jakie czynniki wpływają na poczucie komfortu termicznego?

Poczucie komfortu cieplnego jest kwestią subiektywną, ponieważ każdy odczuwa go nieco inaczej i zależy to od wielu czynników m.in.:

  • środowiskowych – temperatury i wilgotności powietrza, temperatury promieniowania powierzchni czy też asymetrii rozkładu temperatury w pomieszczeniu,
  • indywidualnych – np. metabolizmu, rodzaju wysiłku fizycznego oraz izolacyjności cieplnej odzieży.

Dlaczego komfort termiczny ma znaczenie?

Komfort termiczny w miejscu pracy ma znaczenie przede wszystkim dlatego, że wpływa na zdrowie człowieka. Jeśli zimą pracownicy będą narażeni na długotrwałe oddziaływanie zbyt niskiej temperatury, może u nich dojść do wychłodzenia organizmu, które w skrajnych przypadkach skutkuje nawet niewydolnością krążenia i śmiercią.

Podczas prac w magazynie ryzyko hipotermii jest stosunkowo niewielkie. Jednak brak komfortu termicznego może zwyczajnie utrudniać pracę załodze lub być powodem zapadalności na choroby układu oddechowego (np. zapalenie płuc), co w obu przypadkach wpłynie negatywnie na działalność całego zakładu.

Jak zapewnić odpowiednią temperaturę na magazynie?

Sposobów na zapewnienie odpowiedniej temperatury na magazynie zimą jest wiele. Warto przede wszystkim zadbać o dobrą izolację termiczną hali, a także wyposażyć ją w urządzenia grzewcze.

Największym wyzwaniem jest dogrzanie strefy przeładunkowej, w której pracownicy narażeni są na działanie chłodnego powietrza z zewnątrz. W tym przypadku kluczową kwestią jest zapewnienie ochrony przed tym czynnikiem i najlepszym rozwiązaniem jest tutaj fartuch uszczelniający. Może mieć formę prostej śluzy mechanicznej, która uszczelni przestrzeń między halą magazynową a zadokowanym przy rampie samochodem dostawczym. Jeszcze lepszą ochronę zapewnia śluza pneumatyczna, ponieważ jest wyposażona w poduszki wypełniające się powietrzem, które bardzo szczelnie otaczają pojazd, nie dając tym samym szansy na przedostanie się chłodnego powietrza do wnętrza budynku.

Stwórz dobre warunki pracy razem z Prodock

Jeśli chcesz zadbać o komfort termiczny swojej załogi w magazynie podczas zimy, przygotuj budynek na trudne warunki z Prodock. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości śluzy mechaniczne ze specjalnym ociepleniem oraz fartuchy pneumatyczne, które skutecznie zapobiegną wychładzaniu się obiektu w strefie przeładunkowej. Polecamy Ci także bramy przemysłowe Thermo, które nie mają mostków termicznych, a więc wykazują doskonałe właściwości izolacyjne.

Dodaj komentarz