Rampa rozładowcza – postaw na praktyczne i bezpieczne rozwiązanie

Rampy rozładowcze

Zastanawiasz się, jak usprawnić rozładunek towarów w swojej hurtowni lub magazynie? Do wyboru masz wiele nowoczesnych rozwiązań, a jednym z najbardziej praktycznych okazuje się rampa rozładowcza. Do jej wielu atutów zalicza się prostą konstrukcję i łatwość obsługi. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto wyposażyć firmę w platformę przeładunkową i jaki jej wariant najlepiej wybrać.

Jak wygląda rampa rozładowcza i do czego służy?

Słowo rampa jest ściśle związane z branżą logistyczną. Oznacza specjalną konstrukcję, której zadaniem jest połączenie w jeden ciąg komunikacyjny podłogi magazynu z podłogą skrzyni ładunkowej środka transportu. W przypadku transportu kolejowego są to najczęściej długie platformy wykonane z betonu, które są stałe. Nieco inaczej wyglądają rampy rozładowcze stosowane w transporcie samochodowym. Mają one najczęściej postać płaskiej platformy wykonanej ze stali, za której pomocą – poprzez odpowiednie wypoziomowanie – tworzy się stabilny pomost między budynkiem a samochodem dostawczym.

Każda rampa z założenia służy do usprawniania rozładunku towarów. Pomimo prostej konstrukcji jest niezwykle skuteczna i praktyczna.

W jaki sposób rampa usprawnia rozładunek towarów?

Stalowa platforma, która łączy podłogę naczepy samochodowej z podłogą hali magazynowej, jest doskonałym sposobem na łatwy i szybki rozładunek towarów. Wszystko dlatego, że dzięki niej eliminuje się nie tylko lukę między autem a budynkiem, ale także niweluje występujące między nimi różnice w poziomach. Rampa rozładowcza stanowi więc stabilny ciąg komunikacyjny. Wówczas ładunki można przetransportować bezpośrednio z wnętrza naczepy auta do magazynu za pomocą wózków paletowych lub widłowych. To oznacza szereg korzyści, z których najważniejszymi są:

  • ułatwienie pracownikom wykonywania prac rozładunkowych,

  • możliwość przetransportowania dużej liczby ładunków w krótkim czasie, a więc zwiększenie przepustowości magazynu,

  • zapewnienie bezpieczeństwa towarom (ich sprawny transport po stabilnej platformie pozwala ograniczyć ryzyko uszkodzeń mechanicznych i tych wywołanych przez czynniki atmosferyczne).

Warto dodać, że rampa rozładunkowa jest urządzeniem praktycznym i uniwersalnym, które stosuje się do wszystkich modeli ciężarówek i transportowania wszelkiego rodzaju towarów. Co więcej, nowoczesne modele montuje się zarówno przy niewielkich magazynach, jak i w profesjonalnych dokach przeładunkowych w dużych centrach logistycznych.

Rampa rozładowcza

Jaką rampę rozładunkową warto wybrać?

Choć rampy rozładowcze nie są nowym narzędziem, współczesne modele potrafią zadziwić funkcjonalnością. Od zwykłych pomostów odróżniają je innowacyjne rozwiązania, które wpływają przede wszystkim na sposób obsługi platformy oraz bezpieczeństwo rozładunku. Chodzi tu o rampy hydrauliczne z wysuwaną lub obrotową wargą, które aktualnie cieszą się największą popularnością wśród firm spedycyjnych. Ich atutem jest zautomatyzowana obsługa – stalowy pomost podnosi się w nich do pożądanego poziomu za pomocą jednego przycisku, który uruchamia siłownik hydrauliczny. W ten sam sposób można wysunąć specjalną klapę, dzięki której jeszcze dokładniej łączy się platformę z podłogą samochodu.

Postaw na współpracę z fachowcami

Wybierając nowoczesny model rampy w naszej firmie, otrzymasz liczne korzyści. Urządzenia Prodock wyróżniają się sprężystością skrętną, dzięki której zwiększa się stabilność platformy. Nawet przy jednostronnym obciążeniu podczas przeładunku pozostaje ona dopasowana do podłogi samochodu, a więc nie ma ryzyka najazdu wózkiem na stopień, który mógłby grozić uszkodzeniem towaru. Bezpieczeństwo transportu ładunków wzmacniają dodatkowo antypoślizgowa powierzchnia platformy czy awaryjny specjalny zawór. W przypadku nagłej utraty kontaktu rampy z autem powoduje, że platforma nie opadnie gwałtownie w dół. Dodatkowo, jeśli nastąpi zanik zasilania lub zostanie wyłączony główny wyłącznik na skrzynce, rampa zablokuje swoje położenie w aktualnej pozycji.

Nowoczesna rampa rozładowcza to bez wątpienia praktyczne i bezpieczne rozwiązanie znajdujące zastosowanie w wielu firmach. Jeżeli chcesz się o tym przekonać, sprawdź katalog naszych produktów – znajdziesz w nim m.in. hydrauliczne modele ramowe i konsolowe, dzięki którym skutecznie usprawnisz rozładunek towarów i poprawisz wydajność pracy swojego magazynu.

Dodaj komentarz