Rozładowanie towaru – jakie elementy infrastruktury przemysłowej warto wykorzystać?

Rozładowanie towaaru

Sprawny rozładunek towaru z samochodu dostawczego pomaga utrzymać wysoką wydajność magazynu oraz zapewnia optymalne koszty transportu. Przebieg tego procesu zależy od wielu czynników – głównie jednak od wyszkolenia i organizacji pracy załogi oraz wykorzystywanego sprzętu. Szczególne znaczenie mają nowoczesne urządzenia wspomagające prace przeładunkowe, które przyśpieszają cały proces, ale i poprawiają jego bezpieczeństwo. Dowiedz się, jakie konkretnie elementy infrastruktury przemysłowej przydają się przy rozładunku.

Nowoczesne systemy przeładunkowe

Najważniejszym elementem infrastruktury magazynowej są systemy przeładunkowe, które w największym stopniu ułatwiają i usprawniają prace związane z rozładunkiem towarów dostarczanych samochodami. Składają się na nie specjalne konstrukcje o konkretnych funkcjach. Do najważniejszych z nich należą:

  • rampy przeładunkowe – ich zadaniem jest stworzenie stabilnego pomostu między podłogą skrzyni auta a magazynem, tak aby była możliwość bezpośredniego transportu ładunków między nimi przy pomocy wózków widłowych. Nowoczesne rampy hydrauliczne są podnoszone automatycznie do odpowiedniego poziomu, co jeszcze bardziej wpływa na sprawną obsługę dostaw,
  • śluzy uszczelniające – dzięki nim rozładunek towaru może odbywać się w komfortowych warunkach bez względu na panującą pogodę na zewnątrz. Warto zastosować nawet podstawowe fartuchy uszczelniające, które ochronią ludzi i ładunki przed wiatrem, słońcem, deszczem, czy śniegiem. Przełoży się to na szybkość i bezpieczeństwo wykonywanych prac,
  • naprowadzacze kół – są to konstrukcje montowane na placu przed magazynem, których zadaniem jest ułatwienie kierowcom prawidłowe zadokowanie auta przy rampie. Dzięki ich zastosowaniu rozładunek kolejnych samochodów przebiega szybciej i pozwala uniknąć zatorów na placu magazynowym.
    W halach przemysłowych i magazynowych, w których rozładunek towarów odbywa się niemal w systemie ciągłym, warto pomyśleć o takich konstrukcjach jak doki lub domki. Są to kompletne stanowiska przeładunkowe, które zapewniają optymalne warunki do obsługi dostaw wszelkiego rodzaju towarów.

Systemy przeładunkowe

Wózki widłowe i paletowe

W sprawnym rozładunku towarów z tirów pomagają wózki widłowe i paletowe, bez których trudno sobie dzisiaj wyobrazić pracę jakiegokolwiek magazynu. W niewielkich sklepach i hurtowniach czasami wystarczające okazują się ręczne wózki paletowe, jednak w większych magazynach i centrach logistycznych niezbędne są elektryczne wózki podnośnikowe oraz widłowe. Dzięki nim można szybko przemieszczać duże partie towaru umieszczone na paletach.
Takie urządzenia stosowane są przede wszystkim do transportu towaru wewnątrz hali magazynowej lub przemysłowej, ale warto je wykorzystywać także podczas rozładunku. Niezbędna do tego jest jednak rampa łącząca podłogę auta z podłogą budynku. Dzięki niej można stworzyć prosty i stabilny pomost między tymi dwoma obiektami, po którym można swobodnie wjechać wózkiem do skrzyni samochodowej.

Podnośniki, chwytaki i urządzenia dźwignicowe

W procesie rozładunku towarów duże znaczenie mają także urządzenia zamontowane w hali magazynowej. Różnego rodzaju suwnice, chwytaki, podnośniki, wciągniki, żurawie, czy wciągarki bramowe, pomagają przemieścić dostarczone ładunki do wnętrza budynku. Mają one szczególne znaczenie w firmach, w których przyjmowane są towary o dużych gabarytach i ciężarze. Dobrze zaplanowany system takich urządzeń dźwignicowych znacznie ułatwia i przyśpiesza prace rozładunkowe, a także wpływa na bezpieczeństwo pracowników oraz samych ładunków.

Podsumowanie

Zastosowanie nowoczesnych urządzeń i konstrukcji wspomagających rozładunek towarów jest szczególnie ważny w firmach, w których przeprowadza się operacje rozładowcze z dużą częstotliwością. Dzięki nim można je maksymalnie usprawnić, a więc oszczędzić czas i pieniądze.
Jeżeli chcesz zoptymalizować procesy związane z obsługą dostaw towarów w swoim zakładzie, skontaktuj się z naszą firmą. W Prodock proponujemy systemy przeładunkowe zarówno dla dużych centrów logistycznych, jak i niewielkich hurtowni, dlatego znajdziemy dla Ciebie rozwiązanie idealnie skrojone do potrzeb.

Dodaj komentarz