Systemy przeładunkowe w branży farmaceutycznej – co trzeba o nich wiedzieć?

Produkty farmaceutyczne należą do wyjątkowo wrażliwych towarów, dlatego ich transport, składowanie, a także przeładunek podlegają surowym przepisom. Jednym z największych wyzwań dla firm świadczących takie usługi jest zapewnienie odpowiednich warunków podczas prac załadunkowych i rozładunkowych leków oraz suplementów diety. Sprawdź, jakie obowiązują w tym aspekcie zasady oraz w jaki sposób pomagają im sprostać nowoczesne rozwiązania dostarczane przez Prodock np. śluza uszczelniająca czy domki przeładunkowe.

Centra logistyczne dopasowane pod – podstawowe informacje

Leki i suplementy diety są bardzo specyficznymi produktami, ponieważ składają się z różnych substancji chemicznych, których właściwości w dużym stopniu zależą od warunków przechowywania. Z reguły należy je przetrzymywać w suchym miejscu o obniżonej temperaturze, a także chronić przed światłem słonecznym. Zaniedbania w tym zakresie mogą nie tylko zmniejszyć działanie medykamentów, ale wręcz je zmienić, co może skutkować zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia pacjentów.

Aby zachować najwyższą jakość i bezpieczeństwo leków, cały proces logistyczny ich dostaw musi odbywać się według ściśle określonych zasad. Są one bardzo dokładnie wyjaśnione w przepisach, których muszą przestrzegać firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem produktów farmaceutycznych.

Logistyka w farmacji – najważniejsze przepisy i wytyczne

Najważniejsze przepisy regulujące zasady transportowania oraz składowania leków i suplementów znajdują się w ustawie Prawo farmaceutyczne oraz w rozporządzeniu na temat Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Wymagają one między innymi odpowiedniego przygotowania oddzielnej komory przyjęć i komory ekspedycyjnej. Każda z nich powinna mieć odrębny, bezpośredni dostęp do miejsc załadunku i wyładunku towarów, a także zapewniać warunki chroniące produkty lecznicze przed działaniem czynników atmosferycznych.

Poszczególne obszary przyjmowania, wydawania oraz przechowywania produktów farmaceutycznych powinny być od siebie wyraźnie oddzielone i oznakowane. Ponadto w magazynie składującym leki muszą znajdować się:

  • chłodnia,
  • klimatyzacja,
  • wentylacja,
  • sprzęt mierzący wilgotność i temperaturę,
  • a także systemy alarmowe sygnalizacji włamania i kontroli dostępu.

farmacja systemy przeładunkowe

Łańcuch dostaw, a leki i suplementy – co muszą zawierać systemy przeładunkowe?

Produkty farmaceutyczne muszą być przechowywane w niskiej temperaturze (niektóre nawet w stanie zamrożenia), dlatego transportuje się je samochodami-chłodniami i składuje w magazynach wyposażonych także w urządzenia chłodnicze. Nietrudno się domyślić, że stanowisko przeładunkowe jest newralgicznym miejscem, w którym zachowanie odpowiednich warunków dla leków wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Nie można bowiem dopuścić, aby doszło do niekontrolowanego podwyższenia temperatury produktów leczniczych podczas ich transportowania na krótkim odcinku między autem a budynkiem. W tym celu warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań dostarczanych przez Prodock, takich jak np.:

  • pneumatyczna śluza uszczelniająca – wyposażona jest w automatycznie nadmuchujące się poduszki, które szczelnie otaczają skrzynię ładunkową samochodu zadokowanego przy platformie przeładunkowej. Takie uszczelnienie pomaga w utrzymaniu niskiej temperatury w przestrzeni łączącej pojazd z magazynem, a więc skutecznie chroni transportowane produkty przed zniszczeniem,
  • domki przeładunkowe – są to kompletne stanowiska, na które składają się wszelkie niezbędne elementy do bezpiecznego i sprawnego rozładunku i załadunku towarów, czyli m.in. brama przemysłowa, rampa hydrauliczna oraz fartuch uszczelniający.

Powyższe systemy doskonale sprawdzają się w magazynach producentów i hurtowniach leków. Ich zastosowanie pomaga spełnić rygorystyczne warunki określone w przepisach, a co za tym idzie, uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie składowania produktów farmaceutycznych.

Zaufaj doświadczonym fachowcom z Prodock

Chcesz świadczyć usługi logistyczne dla firm dostarczających produkty lecznicze? Skorzystaj z rozwiązań Prodock, dzięki którym wyposażysz swój magazyn w systemy przeładunkowe spełniające wymagania stawiane przez nadzór farmaceutyczny. W naszej ofercie znajdziesz automatyczne platformy i uszczelnienia bram, ale także bramy oraz przegrody przeciwpożarowe. Skontaktuj się z nami, a zaproponujemy Ci konstrukcje najlepiej odpowiadające na potrzeby Twojej firmy.

Dodaj komentarz