3 proste kroki do optymalizacji magazynu

optymalizacja-magazynu

Nawet najlepiej zaprojektowany magazyn z biegiem czasu może okazać się mniej wydajny niż na początku. Najczęściej pojawiają się problemy z brakiem miejsca oraz zatorami na różnych etapach prac magazynowych, wynikające m.in. ze zwiększenia ilości obsługiwanych towarów. Sprawdź, jak przeprowadzić optymalizację magazynu, by zwiększyć jego efektywność i jaką rolę odgrywa w tym infrastruktura np. odpowiednio wyposażone platformy przeładunkowe. 

 

Optymalizacja, czyli zwiększenie efektywności

Efektywność w logistyce ma dzisiaj kluczowe znaczenie i dotyczy to również funkcjonowania magazynu. Od tego, jak sprawnie przebiegają w nim procesy przyjmowania, składowania i potem wydawania towarów, zależy przepustowość obiektu, która przekłada się na jakość usług i zyski firmy. Właśnie dlatego tak ważne jest już na samym początku odpowiednie zaprojektowanie magazynu oraz wdrożenie w nim nowoczesnego systemu zarządzania. Na takie działania jednak nigdy nie jest za późno i dlatego, jeśli wydajność obiektu wyraźnie spada, warto przeprowadzić jego optymalizację.

Zwiększenie wydajności magazynu najlepiej zacząć od analizy jego obecnego stanu i wytypowania newralgicznych punktów. Jak już wspomnieliśmy, najczęstszymi problemami są:

  • brak miejsca na składowanie zwiększonej ilości towarów,
  • wąskie gardła powodujące zatory na poszczególnych etapach prac magazynowych.

Poniżej podpowiadamy, jak sobie z takimi trudnościami poradzić.

Wykorzystaj całą przestrzeń magazynową

Na początku warto skupić się na lepszym wykorzystaniu przestrzeni. Jeśli obiekt jest dość wysoki, można zamontować w nim jak najwyższe regały wysokiego składowania, które zapewnią miejsce na dodatkowe partie towarów, bez konieczności zajmowania kolejnej powierzchni podłogi. Obsługę takich konstrukcji ułatwią nowoczesne systemy regałowe, czyli np. automatyczne układnice, windy, czy obrotowe półki.

Warto też sprawdzić, czy aktualny układ obiektu odpowiada bieżącym potrzebom. W standardowym układzie przelotowym, w którym strefy przyjmowania i wydawania towarów są rozdzielone strefą składowania, jest największe marnotrawstwo przestrzeni. Znacznie wydajniejszy pod tym względem jest układ workowy. W tym przypadku rozładunek i załadunek odbywa się po tej samej stronie obiektu, co pozwala na rozbudowanie przestrzeni magazynowania.

rampy-zaladunkowe

Weź pod uwagę ukształtowanie terenu i dojazd

Chcąc dostosować magazyn do obsługi większej ilości ładunków, warto także zadbać o większą przepustowość obiektu w strefie rozładunku i załadunku. Przydać się zatem mogą dodatkowe platformy przeładunkowe i warto tutaj zwrócić uwagę na ukształtowanie i wielkość terenu, od którego zależy układ ramp magazynowych. W przypadku prostopadłego układu szerokość placu magazynowego powinna wynosić co najmniej dwie długości pojazdu ciężarowego. Przy skośnym układzie wystarczy około 18 m, jednak takie rozwiązanie może spowolnić prace rozładowcze.

Do ramp należy również zapewnić sprawny i bezkolizyjny dojazd. Najlepiej tak zaplanować drogi dla samochodów, by odbywał się nimi ruch jednokierunkowy i lewoskrętny. Bezpieczne parkowanie aut przy dokach ułatwią natomiast naprowadzacze kół.

Dokładnie zaplanuj każdy szczegół

Optymalizacja magazynu powinna uwzględnić każdy detal. Warto więc również zadbać o usprawnienie poszczególnych procesów. Pod tym względem niezastąpione są informatyczne systemy zarządzania typu WMS, jednak warto również zainwestować w nowoczesne urządzenia ułatwiające pracę ludzi. Oprócz wspomnianych wyżej zautomatyzowanych regałów przydadzą się też doki wyposażone w hydraulicznie podnoszone rampy przeładunkowe oraz rękawy uszczelniające.

Automatyczne platformy przyśpieszają obsługę aut dostawczych, ponieważ można dzięki nim szybko wypoziomować pomost dla wózków transportowych między samochodem a magazynem. Z kolei zamocowane w bramie przemysłowej fartuchy zapewnią odpowiednie warunki podczas prac bez względu na pogodę.

Sprawdź ofertę od Prodocka!

Jeśli efektywność Twojego magazynu spadła, możesz ją dość łatwo przywrócić poprzez odpowiednią optymalizację obiektu i zachodzących w nich procesów. W zadaniu tym pomoże Ci Prodock, który dostarczy wiele nowoczesnych urządzeń pozwalających na ulepszenie infrastruktury magazynowej. Sprawdź już teraz naszą ofertę i skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci jak podnieść wydajność Twojego magazynu.

Dodaj komentarz