Magazyn dystrybucyjny – co warto wiedzieć?

magazyn-dystrybucyjny

Magazyn dystrybucyjny oprócz przechowywania towarów zajmuje się także kompletacją i wysyłką zamówień do klientów końcowych. Zapotrzebowanie na takie usługi nieustannie rośnie, głównie ze względu na rozwój handlu internetowego. Dowiedz się, jak powinno działać nowoczesne centrum dystrybucyjne i jak w usprawnieniu jego funkcjonowania pomagają nowoczesne urządzenia od Prodock takie jak śluzy uszczelniające czy hydrauliczna rampa przeładunkowa. 

 

W jakich branżach sprawdza się magazyn dystrybucyjny?

Istnieje wiele rodzajów magazynów, a jednym z tych, które odgrywają dzisiaj kluczową rolę w logistyce, jest właśnie ten dystrybucyjny. W odróżnieniu od standardowego obiektu jego zadaniem jest nie tylko przechowywanie produktów, ale przede wszystkim zapewnienie ich szybkiej wysyłki do finalnych odbiorców. Magazyn dystrybucyjny odpowiada zatem za zaspokojenie popytu na konkretne towary w określonym obszarze, dlatego z reguły zlokalizowany jest przy dużych ośrodkach miejskich lub przy ważnych węzłach transportowych.

Zapotrzebowanie na usługi magazynów dystrybucyjnych z roku na rok rośnie. Korzystają z nich przede wszystkim sklepy internetowe, które potrzebują jednego miejsca do składowania towarów pochodzących od różnych dostawców i z których można je szybko wysyłać bezpośrednio do klientów. Dotyczy to w szczególności firm dostarczających produkty spożywcze, farmaceutyczne oraz chemiczne. Są to bowiem artykuły najszybciej zbywalne, które w wymagają możliwie najkrótszego czasu dostawy.

Działanie centrum dystrybucyjnego

Magazyn dystrybucyjny jest nieco inaczej zorganizowany niż standardowy obiekt magazynowy. Nie ma w nim rozbudowanej strefy przechowywania, ponieważ ze względu na szybką rotację towarów najważniejszą rolę odgrywają tutaj strefy przyjęć i wydań. Sposób jego działania również jest nieco inny, ponieważ polega na wykonywaniu następujących operacji:

  • przyjmowania towarów,
  • transportowania ładunków do strefy przechowywania (często jej funkcję pełni tymczasowe pole odkładcze),
  • dokonywania kompletacji zamówień,
  • wydawania kompletnych paczek dostawcom.

Niektóre centra dystrybucyjne oferują szereg dodatkowych usług np. dla sklepów internetowych realizują tzw. fulfillment obejmujący m.in. pakowanie i przepakowywanie produktów, przygotowywanie paczek do wysyłki, czy też obsługę zwrotów towarów.

rampa-przeladunkowa

Jak usprawnić załadunek i rozładunek?

W magazynie zajmującym się dystrybucją niezwykle ważne jest usprawnienie poszczególnych procesów związanych z przyjmowaniem i wydawaniem towarów. Kluczową rolę odgrywa tutaj platforma przeładunkowa, na której występuje wyjątkowo duże natężenie ruchu. Sama rampa rozładunkowa powinna być zatem odpowiednio rozbudowana, aby móc obsługiwać jednocześnie dużą liczbę aut dostawczych.

Nowoczesne centra dystrybucyjne zwykle wyposażone są w kilka lub kilkanaście doków, a więc kompletnych stanowisk do obsługi samochodów, które mają zamontowane specjalne urządzenia zwiększające efektywność prac rozładowczych i załadowczych. Należą do nich przede wszystkim:

  • hydrauliczna rampa przeładunkowa – służy ona do automatycznego wyrównywania poziomów między podłogą magazynu a skrzynią samochodu, a więc szybkiego tworzenia stabilnego pomostu dla wózków transportowych,
  • fartuch uszczelniający – dzięki niemu między bramą magazynową a autem tworzy się szczelny tunel zabezpieczający transport towarów przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, co ma szczególne znaczenie przy obsłudze ładunków z produktami wrażliwymi na zmiany temperatury np. artykułów spożywczych,
  • brama przemysłowa – konstrukcja taka powinna być wyposażona w napęd elektryczny usprawniający otwieranie i zamykanie przesłon, a także w specjalne blokady zapobiegające samoistnemu opadnięciu kurtyny.

Poznaj ofertę Prodock dla magazynów dystrybucyjnych

Planując budowę magazynu dystrybucyjnego, już na samym początku postaraj się zadbać o jego odpowiednie wyposażenie, ponieważ będzie miało ono wpływ na wydajność obiektu. Jeśli chcesz zaspokoić potrzeby swoich klientów, skorzystaj z usług doświadczonego dostawcy urządzeń magazynowych, jakim jest Prodock. Sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz najlepsze rozwiązania dla magazynów dystrybucyjnych, czyli m.in. rampy hydrauliczne, śluzy uszczelniające, czy też bramy przemysłowe.

Dodaj komentarz