Podpowiadamy, czym jest magazyn buforowy

magazyn-buforowy

Dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe sprawiają, że coraz więcej firm szuka możliwości tymczasowego przechowania większej ilości zapasów. Odpowiedzią na ich potrzeby jest magazyn buforowy. Dowiedz się, czym wyróżnia się taki obiekt i w jaki sposób go zorganizować, by zapewniał najwyższy poziom usług. Przekonaj się, dlaczego warto w nim zamontować platformy przeładunkowe oraz inne urządzenia od Prodock.

 

Magazyn buforowy, czyli jaki?

Magazyn buforowy to obiekt służący do składowania materiałów i towarów przez krótki czas. Przechowuje się w nim najczęściej zapasy rezerwowe, czyli np. dodatkowe komponenty, które dany zakład gromadzi w celu zapewnienia sobie możliwości produkcyjnych w okresie wzmożonych zamówień lub uzupełniające partie towarów mające zaspokajać nagły wzrost popytu np. w okresie świątecznym.

Na takie ponadprogramowe ładunki większość firm nie ma miejsca we własnych pomieszczeniach, dlatego powstają magazyny buforowe, które pomagają im w rozwiązaniu tego problemu. Ich zadaniem jest tymczasowe przechowanie produktów oraz zapewnienie ich sprawnej obsługi, aby klienci mogą liczyć na szybkie przyjmowanie i wydawanie zapasów w razie potrzeby. Tego rodzaju obiekty są więc najczęściej zlokalizowane w pobliżu zakładów produkcyjnych i dużych miast, ponieważ dzięki temu możliwe jest skrócenie czasu transportu towarów.

Zalety magazynu buforowego

Magazyny buforowe zaczęły być doceniane szczególnie w okresie pandemii koronawirusa, gdy w wyniku lockdownów zakłócone zostały łańcuchy dostaw i wiele firm musiało wręcz wstrzymać produkcję ze względu na brak komponentów.

Obiekty czasowego składowania okazują się również niezastąpione w przypadku okresowego wzrostu popytu na wybrane produkty np. przed świętami, gdy producenci i hurtownicy muszą dostarczać o wiele więcej towarów do sklepów niż normalnie. Zamiast wydawać pieniądze na utrzymywanie zbyt dużych budynków własnych, firmy wolą wynająć powierzchnie w magazynach tymczasowego składowania.

Do najważniejszych zalet magazynu buforowego należy zatem zaliczyć:

  • redukcję kosztów,
  • bardziej efektywne zarządzanie zapasami,
  • usprawnienie przepływu towarów,
  • zapobieganie zakłóceniom w procesie produkcyjnym oraz przestojom w działalności z powodu braku produktów lub komponentów.

fartuch-uszczelniający

Jak zorganizować efektywny załadunek

Ze względu na swoją specyfikę magazyn buforowy powinien być odpowiednio zorganizowany. Należy przede wszystkim pamiętać, że towary są w nim przechowywane przez dość krótki czas – od paru tygodni do kilku miesięcy. Podlegają one zatem dość szybkiej rotacji, dlatego obiekt musi być przygotowany na ich sprawną obsługę. Newralgicznym punktem jest miejsce załadunku i rozładunku towarów, gdzie oba procesy powinny przebiegać szybko i bez żadnych zakłóceń. W tym celu warto wyposażyć magazyn buforowy w nowoczesne urządzenia ułatwiające obsługę ładunków przywożonych i odbieranych przez auta dostawcze. Przydatne będą m.in.:

  • nowoczesne platformy przeładunkowe – szczególnie polecane są rampy hydrauliczne, które można szybko i bez wysiłku podnieść do poziomu podłogi skrzyni ładunkowej auta,
  • rękawy uszczelniające – dzięki nim można skutecznie zabezpieczyć ładunki oraz sprzęt transportowy przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a więc także zminimalizować ryzyko uszkodzenia towarów,
  • naprowadzacze kół – te proste konstrukcje są niezastąpione na placu magazynowym, ponieważ ułatwiają kierowcom precyzyjne zadokowanie pojazdów przy rampach.

Wyposażenie magazynu buforowego

Szybka rotacja towarów w magazynie buforowym wymaga zamontowania w nim także specjalnych urządzeń usprawniających przepływ ładunków wewnątrz obiektu. Dobrym rozwiązaniem okazują się m.in. automatyczne systemy składowania np. układnice paletowe, specjalne regały (np. karuzelowe), wózki i przenośniki transportowe, czy wreszcie mechaniczne sortowniki ułatwiające kierowanie produktów w odpowiednie miejsca w magazynie.

Sprawdź ofertę od Prodock!

Jeśli planujesz zorganizować magazyn buforowy, niezbędne elementy do jego wyposażenia znajdziesz w ofercie Prodock. Naszą specjalnością są nowoczesne systemy przeładunkowe, które odgrywają kluczową rolę w obiektach zajmujących się tymczasowym przechowywaniem zapasów. Skontaktuj się z nami, a chętnie podpowiemy Ci, które produkty sprawdzą się w Twojej firmie.

Dodaj komentarz