Czy dok przeładunkowy trzeba zgłaszać do UDT?

Coraz więcej firm wyposaża swoje hale magazynowe w doki przeładunkowe, ponieważ ułatwiają obsługę wydawanych i przyjmowanych towarów. Konstrukcje te składają się z wielu urządzeń technicznych wspomagających transport bliski w zakładzie, dlatego naturalnie nasuwa się pytanie: czy należy je zgłaszać do UDT? Sprawdź, co warto na ten temat wiedzieć!

Dok przeładunkowy – co warto o nim wiedzieć?

Pojęcie doku przeładunkowego odnosi się do specjalnej konstrukcji montowanej w ścianie zewnętrznej hali, przy której przeprowadzane są prace związane z załadunkiem i rozładunkiem towarów dostarczanych przez samochody dostawcze. Jego elementami składowymi są:

  • platforma przeładunkowa – najczęściej jest to rampa hydrauliczna, służąca do szybkiego wyrównania poziomów między podłogą skrzyni ładunkowej auta a hali, aby mogły po niej swobodnie poruszać się wózki widłowe,
  • śluza uszczelniająca – ma postać fartuchów, które szczelnie otaczają zadokowany pojazd przy rampie, dzięki czemu strefa, w której dokonywane są prace rozładowcze lub załadowcze, zabezpieczona jest przed czynnikami atmosferycznymi,
  • brama przemysłowa – ma za zadanie odgrodzić wejście do wnętrza hali w czasie, gdy nie są przeprowadzane czynności związane z obsługą aut dostawczych.

Oprócz tego doki wyposaża się często w elementy dodatkowe zwiększające bezpieczeństwo np. sygnalizację świetlną, odbojnice kół czy też balustrady.

Jakie korzyści przynosi montażu doku w magazynie?

Montaż doków w hali magazynowej przynosi wiele korzyści. Dzięki tym konstrukcjom przede wszystkim znacznie sprawniej przebiegają prace przeładunkowe. Poszczególne ich elementy wspierają:

  • kierowców aut dostawczych, którzy mogą szybciej zadokować pojazd przy rampie,
  • pracowników hali, którzy mogą w krótkim czasie odpowiednio wypoziomować pomost łączący halę z samochodem i obsłużyć ładunki z pomocą wózków widłowych, a więc bez użycia dodatkowych urządzeń i siły własnych rąk.

Poprzez ochronę przed zimnem, deszczem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi doki przeładunkowe zwiększają także bezpieczeństwo obsługiwanych towarów, poprawiają komfort załogi, a także chronią wnętrze hali przed wychłodzeniem lub nagrzaniem, co z kolei wpływa na oszczędność energii zużywanej na utrzymywanie stałej temperatury.

Czy montaż doku trzeba zgłaszać do Urzędu Dozoru Technicznego?

Do Urzędu Dozoru Technicznego trzeba zgłaszać wiele urządzeń wykorzystywanych w halach magazynowych. Należą do nich choćby wszelkiego rodzaju wózki z mechanicznym napędem podnoszenia czy też suwnice, wciągarki oraz dźwigniki nożycowe.

W większości przypadków obowiązkowi zgłaszania do UDT podlegają zatem urządzenia służące do pionowego transportu towarów lub ludzi. O ile sam dok nie pełni takiej funkcji, o tyle wątpliwości może budzić pod tym względem budowa rampy będącej integralną częścią konstrukcji. Można przecież jej platformę podnosić i opuszczać za pomocą siłownika hydraulicznego, w podobny sposób jak ruchomy podest załadowczy w aucie dostawczym, który podlega dozorowi technicznemu.

Warto więc wiedzieć, że rampa hydrauliczna w świetle przepisów nie może służyć do podnoszenia towarów, ponieważ jej funkcją jest wyłącznie wyrównanie poziomów między autem a podłogą hali. Właśnie dlatego nie trzeba jej zgłaszać do UDT, podobnie jak nie ma takiego obowiązku w odniesieniu do doku przeładunkowego.

Gdzie znaleźć dostawcę doków?

Fakt, że doki nie podlegają dozorowi UDT, nie oznacza, że można je konstruować w dowolny sposób. Wszystkie ich poszczególne elementy muszą spełniać określone wymogi narzucone przez przepisy i normy, a także być precyzyjnie dostosowane do rodzaju obsługiwanych ładunków i wykorzystywanych urządzeń na terenie zakładu.

Budowę doku warto więc powierzyć doświadczonej firmie specjalizującej się w produkcji systemów przeładunkowych, której fachowość potwierdza choćby współpraca z największymi firmami logistycznymi w kraju.

Dostarczymy i zamontujemy dok w Twoim magazynie!

Jeśli chcesz zamontować w swoim magazynie solidne doki przeładunkowe, wybierz Prodock. Jesteśmy polskim producentem takich urządzeń, które dostarczamy od wielu lat znanym firmom krajowym i zagranicznym. Zgłoś się do nas, a zaprojektujemy konstrukcje zgodne z przepisami i potrzebami Twojego zakładu, a potem fachowo je zamontujemy oraz zapewnimy profesjonalny serwis.

Dodaj komentarz