Czym jest rampa przeładunkowa?

Do najważniejszych urządzeń w magazynie należy rampa przeładunkowa, dzięki której obsługa dostaw towarów dostarczanych samochodami jest znacznie łatwiejsza i szybsza. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić prace rozładunkowe bez tego sprzętu, dlatego nie mogło go zabraknąć w ofercie Prodock. Dowiedz się, jak działa to urządzenie, jaką ma konstrukcję i jakie są jego rodzaje. Poznaj również najważniejsze zalety stosowania rampy przeładunkowej dostarczanej przez naszą firmę.

Rampa przeładunkowa – co to takiego?

Najprościej tłumacząc, rampa przeładunkowa jest rodzajem platformy, za pomocą której można stworzyć ciąg komunikacyjny między bramą magazynu (lub podestem przed budynkiem) a podłogą skrzyni ładunkowej samochodu.

Istotną funkcją takiej konstrukcji jest możliwość wyrównania poziomów między obiema płaszczyznami, ponieważ da się ją podnieść i precyzyjnie wyrównać do wysokości podłogi danego pojazdu. Dzięki temu towary między magazynem a autem są swobodnie transportowane za pomocą wózków widłowych.

Budowa rampy przeładunkowej

Konstrukcja i budowa rampy rozładunkowej jest dość prosta. Składa się na nią duża platforma wykonana ze specjalnie wzmocnionej i antypoślizgowej blachy, która umieszczona jest w ramie stalowej. Tak jak już wspomnieliśmy, podest można podnosić z jednej strony. W urządzeniach starego typu odbywało się to ręcznie. Nowoczesne warianty sprzętu wyposażone są natomiast w systemy hydrauliczne i sterowniki, które umożliwiają automatyczne podnoszenie i opuszczanie platformy. To znacznie ułatwia obsługę konstrukcji i jej precyzyjne wypoziomowanie.

Pod tym względem warto także zwrócić uwagę na ważny element, w jaki wyposażona jest rampa rozładowcza. Chodzi o specjalną wargę, która przymocowana jest do przedniej części platformy. To wąski kawałek blachy, który może być wysuwany bądź podnoszony w celu dokładnego dosunięcia podestu do skrzyni ładunkowej pojazdu. Dzięki temu da się wyeliminować ewentualną przestrzeń między rampą a autem, która utrudniałaby swobodny i bezpieczny przejazd wózka widłowego.

Jakie są zalety użytkowania rampy przeładunkowej?

Ze względu na swoją funkcjonalność rampa przeładunkowa znajduje zastosowanie w wielu mniejszych i większych magazynach. Konstrukcje te stosowane są także przez sklepy i hurtownie oraz duże centra logistyczne. Do najważniejszych zalet jej użytkowania zalicza się:

  • łatwą obsługę – podnośnik uruchamiany jest za pomocą sterowników,
  • szybkie wyrównanie poziomów pomiędzy magazynem a autem, dzięki czemu można obsługiwać samochody dostawcze o różnej wysokości,
  • znaczne usprawnienie obsługi rozładunków i załadunków towarów – dzięki temu zwiększa się przepustowość magazynu,
  • możliwość używania różnych wózków i urządzeń do prac przeładunkowych,
  • zwiększenie bezpieczeństwa transportowanych towarów – rampy hydrauliczne zapewniają stabilne i równe podłoże dla wózków.

Rodzaje ramp przeładunkowych

W Prodock proponujemy różne rodzaje ramp przeładunkowych, dzięki czemu łatwo dopasujesz urządzenie do specyficznych potrzeb. Są to przede wszystkim:

  • rampa przeładunkowa konsolowa z hydraulicznie podnoszoną wargą (model DE),
  • platforma rozładunkowa ramowa z hydraulicznie podnoszoną wargą (model DS),
  • rampa hydrauliczna ramowa z wysuwaną wargą (model DW).

Wszystkie urządzenia wyposażone są w siłowniki hydrauliczne. Każdy model obsługiwany jest także za pomocą łatwego w obsłudze sterownika. Poszczególne warianty ramp różnią się natomiast przede wszystkim konstrukcją (może być ona w formie ramy lub konsoli), sposobem unoszenia wargi (może być wysuwana bądź podnoszona), a także jej długością (klapa wysuwana jest dłuższa od uchylnej).

Prodock – Twój sprawdzony partner

Inwestycja w ruchomy podnośnik ułatwiający prace rozładowcze zawsze okazuje się bardzo dobrą decyzją. Rampa przeładunkowa wymiernie wpływa na wydajność magazynu i poprawia warunki pracy pracowników. Twoja firma też może odczuć korzyści ze stosowania takiego urządzenia. Warto jednak postawić na wysokiej jakości konstrukcje. W Prodock dostarczamy najnowocześniejsze ich modele, które doskonale sprawdzają się w mniejszych i większych przedsiębiorstwach. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci pełną ofertę urządzeń rozładowczych oraz pomożemy wybrać najlepszy model.

Dodaj komentarz