Dlaczego i kiedy warto stosować pomosty przeładunkowe?

Pomosty przeładunkowe

Wśród urządzeń wspomagających przyjmowanie i wydawanie towarów w magazynach spotyka się pomosty przeładunkowe. Występują one w wariantach mechanicznych i hydraulicznych. Ich zadaniem jest stworzenie ciągu komunikacyjnego między podłogą auta dostawczego a bramą magazynową. Dowiedz się, kiedy i dlaczego warto stosować takie urządzenia, a także który ich rodzaj wybrać.

Do czego służą pomosty przeładunkowe?

Przeładunek towarów wiąże się z koniecznością rozwiązania dość prozaicznego problemu: jak sprawnie pokonać przestrzeń występującą między samochodem dostawczym a magazynem. Nie ma możliwości tak precyzyjnego zadokowania auta przy bramie magazynowej, aby móc płynnie przetransportować towar. Można sobie z tym poradzić, stosując np. wózek z podnośnikiem. Taki sposób przeładunku jest jednak czasochłonny i nieekonomiczny.

Dużo prostszym rozwiązaniem jest montaż specjalnych platform pomiędzy podłogą samochodu a rampą magazynową. Pozwala ona połączyć oba obiekty, tworząc ciąg komunikacyjny dla wózków widłowych. Najczęściej stosowanymi w tym przypadku są właśnie pomosty przeładunkowe.

Jak działa pomost przeładunkowy?

Sposób działania pomostów przeładunkowych wyjaśniliśmy już częściowo w poprzednim akapicie. Są to dość proste konstrukcje składające się ze stalowej platformy, która ma za zadanie połączyć rampę magazynową z podłogą ciężarówki – niwelując przy okazji występującą między nimi różnicę w wysokości. Urządzenia te występują w różnych wariantach, a najczęściej spotykane są ich następujące rodzaje:

  • pomosty mechaniczne – obsługiwane ręcznie, najczęściej poprzez opuszczenie platformy przymocowanej do rampy magazynowej do poziomu podłogi samochodu,
  • pomosty hydrauliczne – inaczej rampy przeładunkowe – sterowane są za pomocą sterownika, który uruchamia siłowniki podnoszące platformę
  • automatycznie do odpowiedniego poziomu.

Wśród najprostszych pomostów mechanicznych wyróżnia się urządzenia stacjonarne i przesuwne. Te pierwsze przymocowane są na stałe w jednym miejscu przy rampie magazynowej. Samochód musi więc dość precyzyjnie zaparkować, żeby platforma mogła być opuszczona dokładnie na podłogę naczepy. Ten problem eliminuje pomost przesuwny, który można przemieszczać wzdłuż rampy między różnymi stanowiskami przeładunkowymi.

Rampa przeładunkowa

Kiedy i gdzie sprawdzają się pomosty przeładunkowe?

Ze względu na swoją funkcjonalność pomost przeładunkowy wydaje się potrzebny w zasadzie w każdym miejscu, gdzie następują wyładunki i załadunki do samochodów ciężarowych. Jego praktyczność można docenić szczególnie tam, gdzie do transportu ładunków używa się ręcznych wózków paletowych lub widłowych.
W praktyce pomosty spotkać można przede wszystkim w magazynach, centrach logistycznych i hurtowniach, czyli tam, gdzie występuje dość duża częstotliwość przeładunków towarów. Właśnie w takich miejscach doceniane są wszystkie korzyści wynikające z zastosowania tych urządzeń. Należy do nich zaliczyć:

  • zwiększenie wydajności magazynu – możliwość stosowania wózków do transportu znacznie przyśpiesza pracę, a więc pozwala obsłużyć większą liczbę samochodów,
  • poprawę warunków pracy,
  • lepsze zabezpieczenie towarów – ich szybki transport po stabilnej platformie ogranicza ryzyko uszkodzeń mechanicznych oraz tych wynikających z niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Kiedy lepiej sprawdzają się zwykłe pomosty przeładunkowe obsługiwane ręcznie, a kiedy rampy hydrauliczne? Zasada jest tutaj prosta: ze względu na wygodną i szybką obsługę zawsze w pierwszej kolejności należy rozważyć montaż urządzenia z siłownikami. Jeśli nie jest to możliwe (najczęściej z powodu braku dostępu do zasilania elektrycznego), trzeba zdecydować się na rozwiązanie mechaniczne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pomostach przeładunkowych i rampach oraz możliwości ich zastosowania w swojej firmie, skontaktuj się z naszymi przedstawicielami. W Prodock mamy różne rozwiązania usprawniające procesy rozładunku i załadunku towarów. Dlatego chętnie podpowiemy Ci, które z nich sprawdzą się w Twoim magazynie!

Dodaj komentarz