Jak efektywnie zaprojektować system przeładunkowy? 3 sprawdzone rady

Współczesne systemy przeładunkowe muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące efektywności, energooszczędności i bezpieczeństwa użytkowania. Taki cel można osiągnąć poprzez przemyślane zastosowanie odpowiednich urządzeń dopasowanych do konkretnych potrzeb obiektu przemysłowego. Sprawdź, jak zaprojektować taki system obsługi ładunków!

Zoptymalizowany projekt to podstawa!

W logistyce liczą się dwie kwestie: bezpieczeństwo oraz jak najkrótszy czas obsługi ładunków. To właśnie one wpływają na minimalizację kosztów, która ma znaczenie dla konkurencyjności i rentowności. W osiągnięciu takich celów pomagają nowoczesne systemy przeładunkowe, które podnoszą wydajność całego procesu obsługi ładunków.

Niezwykle ważne jest jednak, aby rodzaj zastosowanych urządzeń w firmie był dopasowany do specyficznych warunków panujących w danym budynku i odpowiadał na wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa. Przykładowo, w zakładzie produkcyjnym zazwyczaj należy zastosować system rozłączony, gdzie punkty załadunkowe i rozładunkowe znajdują się w innej części obiektu. Z kolei w niewielkim magazynie stanowisko przeładunkowe powinno być dostosowane zarówno do przyjmowania, jak i wydawania towarów.

System należy także wyposażyć w odpowiednie urządzenia – np. w obiekcie przechowującym artykuły spożywcze niezbędna będzie śluza uszczelniająca skutecznie zabezpieczająca towary przed zniszczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych.

Wdrażaj energooszczędne, ekologiczne rozwiązania

Jednym z priorytetów w branży logistycznej jest obniżenie kosztów obsługi ładunków. W tym kontekście warto zastosować ekologiczne rozwiązania, które nie tylko poprawiają wydajność procesów, ale też wpływają na mniejsze zużycie energii.

Najlepszym przykładem są rękawy uszczelniające, które służą do tworzenia szczelnego połączenia między skrzynią ładunkową samochodu a bramą magazynu. Dzięki temu podczas prac przeładunkowych można skutecznie utrzymać temperaturę panującą w magazynie pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pozwala to ograniczyć straty energii niezbędnej do podgrzania lub schłodzenia wnętrza obiektu. Przekłada się to na wymierne oszczędności, ale przy okazji wspiera ochronę środowiska naturalnego.

Postaw na wytrzymałość materiałów

Efektywny system przeładunkowy to taki, który będzie niezawodny nawet przy wysokiej intensywności obsługi ładunków. Urządzenia wspierające prace wyładowcze i załadowcze muszą być wytrzymałe, sprawne i bezawaryjne. Największe znaczenie ma tutaj rampa przeładunkowa, która poddawana jest codziennie siłom o różnym natężeniu.

W Prodock konstrukcje te wytwarzamy zgodnie z wymogami normy PN EN 1398, stosując najwyższej jakości profile stalowe i specjalnie wzmacnianą blachę, a także system wytrzymałych kotew i kątowników. Nasze rampy odznaczają się wytrzymałością na duże obciążenia, ale też sprężystością skrętną, dzięki której platforma elastycznie dostosowuje się do różnych sił nacisku i zawsze zapewnia stabilny pomost między ładownią auta a powierzchnią podłogi magazynu.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze – zadbaj o nie!

Nowoczesny system wspierający prace przeładunkowe powinien zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i ładunkom. W interesie każdej firmy jest zminimalizowanie liczby wypadków przy pracy, a także przypadków zniszczenia towarów, ponieważ każda taka sytuacja generuje dodatkowe koszty oraz wpływa negatywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. W Prodock proponujemy rozwiązania, które wymiernie poprawiają poziom bezpieczeństwa procesu obsługi ładunków i są to np.:

  • hydrauliczna rampa przeładunkowa – system sterowników ułatwia jej obsługę i przez to minimalizuje ryzyko błędów mogących skutkować uszkodzeniem ładunków,
  • fartuch uszczelniający – skutecznie zabezpiecza ludzi i ładunki przed czynnikami atmosferycznymi,
  • naprowadzacze kół – wspierają bezpieczne dokowanie pojazdów przed platformą przeładunkową.

Wybierz rozwiązania od sprawdzonego producenta!

Już wiesz, jakie rozwiązania warto zastosować przy planowaniu efektywnego i bezpiecznego systemu przeładunkowego? Wszystkie niezbędne urządzenia, dzięki którym stworzysz taki system, znajdziesz w ofercie Prodock. Od lat dostarczamy nasze urządzenia zarówno zakładom przemysłowym, centrom logistycznym, jak i magazynom. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiadające potrzebom Twojej firmy!

Dodaj komentarz