Jaką rolę odgrywają systemy przeładunkowe w automatyzacji pracy magazynu?

Współczesne magazyny muszą nadążać za zmianami zachodzącymi na rynku. Dynamiczny rozwój technologii i handlu sprawia, że dzisiaj klienci oczekują natychmiastowego dostępu do towarów i sprawnego ich wydawania. Aby zaspokoić te potrzeby, magazyny inwestują w automatyzację procesów, która przy okazji pozwala im redukować koszty działalności. Sprawdź, na czym w praktyce polega taka automatyzacja magazynu i jaką rolę w niej odgrywają nowoczesne systemy przeładunkowe!

Co składa się na automatyzację pracy magazynu?

Automatyzacja pracy magazynu polega na wykorzystaniu urządzeń do realizacji kolejnych etapów obsługi towarów. Wszystko po to, by usprawnić pracę, zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i towarów, a także zminimalizować ilość błędów. W dużych centrach logistycznych dąży się dzisiaj do zautomatyzowania wszystkich procesów, w mniejszych magazynach stawia się na automatyzację wybranych obszarów. W tym celu można zastosować wiele różnych rozwiązań.

 1. Automatyczne regały – wyposażone są np. w windy i ruchome półki, które ułatwiają składowanie towarów, a także pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
 2. Układnice magazynowe – służą do automatycznego transportowania i układania towarów na półkach regałowych.
 3. Przenośniki – mogą być poziome (taśmowe lub rolkowe) lub pionowe, a ich zadaniem jest transport ładunków do poszczególnych stref magazynu.
 4. Systemy sortujące.
 5. Autonomiczne roboty mobilne – można je wykorzystywać np. do komisjonowania i realizacji zamówień w centrach dystrybucji.
 6. Podnośniki, wózki, ruchome podłogi i inne automatyczne systemy transportujące.
 7. Systemy przeładunkowe takie jak rampa hydrauliczna, czy pneumatyczne fartuchy uszczelniające.

Przepływ produktów a automatyzacja w centrum logistycznym – zalety

Wszystkie wymienione wyżej rozwiązania pozwalają na automatyzację poszczególnych procesów obsługi towarów – począwszy od ich rozładunku z samochodów dostawczych, poprzez transport na terenie magazynu, aż do rozdysponowania ich w strefie przechowywania. Zastosowanie takich nowoczesnych systemów przynosi wiele korzyści:

 • przyśpiesza realizację poszczególnych etapów pracy magazynu,
 • ogranicza zakres pracy ręcznej,
 • pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej,
 • obniża ryzyko błędów,
 • zwiększa bezpieczeństwo pracowników i towarów,
 • redukuje koszty.

Dzięki automatyzacji magazyny mogą obsługiwać większą liczbę ładunków, a także sprawniej przyjmować i wydawać towary. To przekłada się na zadowolenie klientów, a więc także na przewagę konkurencyjną i potencjalnie większe zyski.

Jakie rozwiązania od Prodock pomogą w automatyzacji pracy?

W Prodock dostarczamy wiele nowoczesnych urządzeń wspierających automatyzację pracy magazynu. Naszą specjalnością są systemy przeładunkowe, które odgrywają ogromną rolę w poprawie wydajności kluczowych etapów obsługi ładunków, czyli ich rozładunku z samochodów dostawczych oraz załadunku do pojazdów jadących do klientów. Do najważniejszych elementów takich systemów, które znajdziesz w naszej ofercie, należą:

 • rampa rozładunkowa– jest to urządzenie wyposażone w hydrauliczny podnośnik oraz automatycznie wysuwaną lub podnoszoną wargę, dlatego można dzięki niemu bardzo szybko i bez użycia siły fizycznej stworzyć stabilny pomost między platformą magazynową a skrzynią ładunkową pojazdu i przetransportować sprawnie ładunki za pomocą wózków widłowych,
 • śluza uszczelniająca– zarówno jej podstawowa wersja, jak i ta z poduszkami automatycznie napełniającymi się powietrzem pomaga zabezpieczyć transport ładunków między autem a magazynem przed działaniem czynników atmosferycznych,
 • domki przeładunkowe – to kompletne stanowiska usprawniające prace załadunkowo-rozładunkowe składające się m.in. z bramy przemysłowej, automatycznie podnoszonej rampy oraz śluzy uszczelniającej.

Postaw na efektywność i oszczędności!

Zarówno platformy przeładunkowe, jak i pozostałe systemy proponowane w Prodock pomogą Ci wdrożyć automatyzację w swoim magazynie. Nasze rozwiązania usprawniają prace i pozwalają wygenerować spore oszczędności. Sprawdź już teraz naszą ofertę, w której znajdziesz także inne niezbędne elementy nowoczesnego centrum logistycznego np. przegrody przeciwpożarowe. Skorzystaj z naszych rozwiązań, a szybko przekonasz się, że automatyzacja przynosi wymierne korzyści!

Dodaj komentarz