Podział magazynu na strefy a platformy przeładunkowe

Chcąc zapewnić wydajną pracę magazynu, należy wyposażyć go w odpowiednie urządzenia np. rampy, śluzy uszczelniające, czy regały. Ważny jest także przemyślany podział przestrzeni magazynowej na strefy, w których będą odbywać się kolejne etapy obsługi przyjmowanych i wydawanych towarów. Sprawdź, w jaki sposób wydzielić takie strefy w magazynie i w których z nich niezbędne są systemy przeładunkowe!

Strefy w magazynie – co trzeba o nich wiedzieć?

Poszczególne magazyny mają swoją specyfikę, która uzależniona jest choćby od wielkości obiektu, częstotliwości dostaw, czy rodzaju przechowywanych towarów. W każdym jednak konieczne jest właściwe zorganizowanie pracy, aby odbywała się ona sprawnie i wydajnie. Podstawowym sposobem na organizację pracy w magazynie jest podzielenie go na strefy, gdzie każda z nich będzie związana z innym etapem obsługi towarów. Ważne jest zarówno właściwe wytypowanie takich stref, jak i ich rozplanowanie w obiekcie oraz wyposażenie w urządzenia usprawniające pracę.
Aby w każdym takim wydzielonym sektorze praca odbywała się sprawnie i bez zakłóceń, a także występowała płynna współpraca między kolejnymi obszarami magazynu, strefy powinny być połączone w logiczny i ergonomiczny sposób. Dzięki temu można nie tylko uniknąć chaosu, ale przede wszystkim usprawnić poszczególne procesy oraz zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i towarów.

Odpowiedni podział magazynu – jak go zaplanować?

Podział magazynu należy rozpocząć od wytypowania stref związanych z kolejnymi etapami obsługi towarów. Najczęściej są nimi:

  • strefa rozładunku i załadunku towarów,
  • miejsce przyjęć,
  • sektor przechowywania,
  • obszar, w którym następuje kompletacja zamówień,
  • strefa wysyłki.

Kolejnym krokiem powinno być właściwe rozmieszczenie poszczególnych stref na terenie obiektu magazynowego. Obszar związany z rozładunkiem i załadunkiem towarów musi być zlokalizowany z oczywistych względów od strony frontowej budynku – to tam znajduje się rampa przeładunkowa, pod którą podjeżdżają samochody dostawcze. W pobliżu tego obszaru należy umieścić strefy przyjęć i wysyłki, które jednak powinny być w przemyślany sposób oddzielone od pozostałych sektorów. To tutaj bowiem odbywa się sortowanie towarów, pakowanie lub rozpakowywanie, czy etykietowanie – są to czynności wymagające odpowiednich warunków pracy.

Największy obszar w magazynie zajmuje strefa przechowywania, która najczęściej znajduje się w najgłębszej części obiektu. Należy ją wyposażyć w regały i systemy magazynowania, a także doprowadzić do niej ciągi komunikacyjne w taki sposób, by można było nimi dotrzeć do wszystkich pozostałych stref. Logicznym miejscem na zlokalizowanie strefy kompletacji zamówień jest obszar między sektorem przechowywania a miejscami, w których następuje przyjmowanie i wydawanie towarów.

W jakich strefach w magazynie niezbędne są systemy przeładunkowe?

Systemy przeładunkowe są niezbędne w strefie rozładunku i załadunku towarów. Część urządzeń znajduje się zazwyczaj od zewnętrznej strony budynku np. platforma przeładunkowa, pod którą podjeżdżają auta dostawcze. Można ją wyposażyć w nowoczesne rampy hydrauliczne lub proste mostki przeładunkowe, które ułatwiają transportowanie towarów wózkami między skrzynią ładunkową samochodu a halą magazynu. W celu usprawnienia obsługi aut warto zamontować na placu przed rampą naprowadzacze kół ułatwiające kierowcom manewrowanie pojazdami.

Planując organizację pracy w magazynie, warto pomyśleć o zapewnieniu odpowiednich warunków podczas przeładunku towarów. Pod tym względem sprawdzają się śluzy uszczelniające, które chronią ludzi i towary przed działaniem czynników atmosferycznych.

Rozwiązania na najwyższym poziomie – Prodock

Wszystkie wymienione wyżej elementy systemu przeładunkowego znajdziesz w ofercie Prodock. Nasz katalog obejmuje nowoczesne rozwiązania, które poprawiają komfort obsługi towarów w strefie rozładunku i załadunku, a także usprawniają pracę w tym sektorze. Jeśli jesteś na etapie planowania obiektu magazynowego, sprawdź także nasze pozostałe produkty takie jak bramy przemysłowe, czy przegrody przeciwpożarowe, które są niezbędne do oddzielenia poszczególnych obszarów w magazynie. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wyposażyć firmę w najlepsze systemy przeładunkowe!

Dodaj komentarz