Przewóz towarów w niskiej temperaturze, a rola uszczelnień w przeładunku

Jednym z największych wyzwań logistycznych jest transport towarów wymagających specjalnych warunków przechowywania w niskiej temperaturze. Przy organizacji dostaw takich produktów konieczne jest jednak nie tylko wykorzystywanie samochodów-chłodni. Odpowiednią temperaturę należy także zapewnić podczas ich przeładunku i w tym pomagają specjalne systemy przeładunkowe, takie jak śluzy i rękawy uszczelniające. Sprawdź, kiedy należy je zamontować w magazynie.

Jakie towary trzeba przewozić w niskich temperaturach?

Transportu w niskich temperaturach wymagają głównie produkty spożywcze, ale istnieje cała grupa innych towarów, które należy przewozić w chłodniach lub nawet w mroźniach. Oto lista najważniejszych z nich:

  • wyroby mięsne, ryby i owoce morza,
  • nabiał,
  • mrożonki,
  • warzywa i owoce,
  • lody i wyroby czekoladowe,
  • wino,
  • kwiaty,
  • farmaceutyki i wyroby medyczne,
  • niektóre kosmetyki.

Transport takich produktów w zależności od ich rodzaju odbywa się samochodami wyposażonymi w określoną kategorię chłodni. Kategoria 1 zapewnia temperaturę +1oC, z kolei kategoria 2 to mroźnie utrzymujące temperaturę do -20oC. Są też specjalne auta przystosowane do jednoczesnego przewozu towarów o różnych wymaganiach pod względem stopnia schłodzenia.

Czy istnieją regulacje prawne odnoszące się do przewozów w niskich temperaturach?

Przewóz niektórych towarów w niskiej temperaturze jest konieczny ze względu na wymagania stawiane przez producenta lub dystrybutora. Istnieją także regulacje prawne, które narzucają taki sposób transportu. Dotyczy to w szczególności artykułów spożywczych oraz leków. Przepisy w odniesieniu do żywności znajdują się np. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań sanitarnych dotyczących środków transportu żywności, substancji pomagających w przetwarzaniu, dozwolonych substancji dodatkowych i innych składników żywności (Dz. U. z 2003 r. Nr 21 z dnia 10.02.2003 r.).

Z kolei przewóz leków reguluje m.in. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. 2008, Nr 45, poz. 271 ze zmianami) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz.U. 2002, Nr 144, poz. 1216).

Jakie rozwiązania w systemach przeładunkowych zapewnią ochronę towarów?

Odpowiednie warunki przechowywania należy zapewnić niektórym towarom w trakcie samego transportu, ale również podczas ich przeładunku z samochodu do magazynu. Nietrudno sobie wyobrazić skutki zaniedbań w tym zakresie. Jeśli rozładunek naczepy wypełnionej mrożonkami odbędzie się na platformie w pełnym słońcu, może dojść do częściowego rozmrożenia produktów spożywczych i w efekcie ich zepsucia. To oznacza poważne straty finansowe. Aby uniknąć takich sytuacji, zarówno załadunek, jak i rozładunek towarów wymagających chłodzenia muszą odbywać się w odpowiednich warunkach. Do ich zapewnienia służą specjalne konstrukcje pomagające utrzymać odpowiednią temperaturę w przestrzeni łączącej magazyn chłodniczy i samochód-chłodnię.

Są to przede wszystkim:

  • rękawy uszczelniające (szczególnie te ocieplane),
  • pneumatyczne śluzy uszczelniające.

Obie konstrukcje montowane są przy rampie przeładunkowej i bramie przemysłowej prowadzącej do magazynu.

Ocieplany fartuch uszczelniający zbudowany jest z płyt warstwowych oraz płaszczy ściśle przylegających do skrzyni ładunkowej samochodu. Jest on w stanie uchronić towar przed promieniami słońca i wysoką temperaturą panującą na zewnątrz.

Jeszcze lepszą ochronę zapewnia pneumatyczna śluza uszczelniająca wyposażona w poduszki pompowane powietrzem. Można nimi bardzo precyzyjnie otoczyć auto, tworząc w ten sposób tunel między z magazynem i tym samym utrzymując odpowiednie warunki dla transportowanych towarów.

Ochrona towaru na najwyższym poziomie – Prodock

Śluzy i fartuchy uszczelniające znajdziesz w ofercie Prodock. Są to najnowocześniejsze modele zapewniające doskonałą szczelność i odpowiednie warunki do przeładunku towarów wymagających niskiej temperatury przechowywania. Sprawdź też pozostałe produkty w naszym katalogu, które tworzą niezawodny system przeładunkowy w magazynie – w tym m.in. rampy hydrauliczne i bramy przemysłowe, a także przegrody przeciwpożarowe. Skontaktuj się z nami, a doradzimy, które z nich sprawdzą w Twoje firmie w zależności od rodzaju obsługiwanych ładunków.

Dodaj komentarz