Rampy przeładunkowe i ich rola w łańcuchu dostaw

Głównym celem zarządzania łańcuchem dostaw w logistyce jest maksymalne usprawnienie procesów związanych z dostawą towarów na wszystkich etapach jego wytwarzania i dystrybucji, aż do momentu, gdy trafi on do finalnego odbiorcy. W osiągnięciu tego celu niezbędny jest odpowiedni sposób organizacji przeładunku, a więc także zastosowanie urządzeń wspomagających ten proces – takich jak platforma przeładunkowa. Dowiedz się, jakie dokładnie jest jej znaczenie!

Czym jest łańcuch dostaw w logistyce?

Łańcuch dostaw w logistyce jest ogółem czynności związanych z transportem dóbr – od miejsca pozyskiwania surowca niezbędnego do wytworzenia danego towaru, aż do dostarczenia go do ostatecznego odbiorcy. W takim systemie uczestniczy wiele podmiotów. Przykładowo, zanim klient będzie mógł kupić w sklepie konkretny produkt, najpierw do producenta muszą dotrzeć wszystkie podzespoły i materiały, potem wytworzony gotowiec zostaje przetransportowany do centrum dystrybucji, następnie do hurtowni, a w końcu do miejsca zbytu.

Jakie są podstawowe elementy łańcucha dostaw?

Głównymi elementami łańcucha dostaw są:

  • producent,
  • dostawca,
  • oraz klient.

Jednak w tym systemie uczestniczy zazwyczaj o wiele więcej podmiotów np. dostawcy materiałów i półproduktów, dystrybutorzy, spedytorzy, firmy transportowe, hurtownicy, sklepy itp.
Przepływ komponentów i finalnych produktów musi być odpowiednio zorganizowany. Liczą się przede wszystkim szybkość działania, zapewnienie płynności w dostawach, a także redukcja kosztów. To oczywiście wymaga współpracy między uczestnikami całego łańcucha, w tym nieustannego usprawniania procesów związanych z transportem, przeładunkiem i magazynowaniem towarów.

Jaką rolę odgrywają rampy przeładunkowe w łańcuchu dostaw?

Mogłoby się wydawać, że w zapewnieniu sprawnego łańcucha dostaw kluczową rolę odgrywa transport towarów. Tymczasem ogromne znaczenie mają miejsca, w których dochodzi do rozładunku i załadunku produktów, które trafiają do transportu lub magazynu.

Dlaczego załadunek i rozładunek towaru są tak istotne?

Załadunek i rozładunek to procesy, które wpływają zarówno na czas realizacji całego łańcucha dostaw, jak i bezpieczeństwo towarów, a więc też koszty. Bardzo ważne jest, aby obie czynności przebiegały sprawnie, zapewniając właściwą ochronę ładunków. Osiągnięcie tego celu wymaga przede wszystkim odpowiedniej organizacji pracy magazynu odbierającego lub przyjmującego towar. Znaczenie mają również nowoczesne urządzenia, z których najważniejsza jest platforma przeładunkowa.

Jak rampa hydrauliczna wpływa na usprawnienie łańcucha dostaw?

Nowoczesna rampa hydrauliczna, jaką znajdziesz w ofercie Prodock, służy do wyrównywania poziomów między magazynem a skrzynią ładunkową samochodów dostawczych. Jest to urządzenie automatyczne, podnoszone i opuszczane za pomocą sterownika oraz siłowników hydraulicznych. Jego największą zaletą jest to, że umożliwia szybkie dostosowanie platformy do danego auta i szybki przeładunek towarów za pomocą wózków widłowych. W ten sposób rampa przeładunkowa usprawnia pracę, a więc wpływa na czas realizacji łańcucha dostaw.
Znaczenie ma także sama budowa rampy, ponieważ jest ona sprężyście skrętna i wyposażona w specjalne wargi (wysuwane lub uchylne), dzięki którym możliwe jest precyzyjne połączenie platformy ze skrzynią samochodu. Jadące po niej wózki mają więc zapewnione stabilne, płaskie podłoże nawet przy nierównym obciążeniu. To wpływa na większe bezpieczeństwo ładunków, a zatem niższe straty oraz mniejsze koszty.

W usprawnieniu obsługi ładunków w magazynie, a także zapewnieniu ich bezpieczeństwa pomagają inne urządzenia, jak na przykład domki przeładunkowe. Dzięki nim prace między skrzynią ładunkową a magazynem mogą odbywać się pod dachem, bez narażania pracowników i towarów na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Zaufaj naszemu doświadczeniu – Prodock

W Prodock specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych systemów przeładunkowych, które bezpośrednio wpływają na usprawnienie łańcucha dostaw. Nasza oferta obejmuje m.in. rampy hydrauliczne i fartuchy uszczelniające. Sprawdź już teraz katalog naszych produktów i skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy doradzą, które urządzenia zastosować w magazynie, aby podnieść jego wydajność w zakresie obsługi dostaw towarów.

Dodaj komentarz