Jakie problemy w logistyce rozwiązują śluzy pneumatyczne?

 

Śluzy pneumatyczne

Przeładunek towarów między magazynem a autem dostawczym często wymaga rozwiązania wielu problemów logistycznych. Przykładem może być konieczność zapewnienia odpowiednich warunków przy ładowaniu artykułów zamrożonych, które są wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury otoczenia. W tej konkretnej sytuacji pomagają specjalne uszczelnienia, czyli śluzy pneumatyczne. Dowiedz się, czym są te elementy systemów przeładunkowych i jakie mają zastosowanie.

Po co stosuje się śluzy uszczelniające?

Przy tworzeniu systemu przeładunkowego można dzisiaj wykorzystać wiele nowoczesnych konstrukcji, dzięki którym proces transportowania towaru między samochodem a halą magazynową będzie odbywał się sprawnie i bez żadnych zakłóceń. Jednym z wyzwań, z jakimi trzeba sobie poradzić, jest pogoda. Podjeżdżające pod rampę auto nie jest w stanie idealnie zaparkować przy bramie w taki sposób, aby podczas przeładunku towary oraz pracownicy nie byli narażeni na zacinający deszcz, czy wiatr.
Aby zniwelować tę naturalnie tworzącą się lukę między naczepą a wejściem do budynku, montuje się specjalne konstrukcje takie jak:

  • mechaniczne fartuchy uszczelniające – standardowe i docieplane,
  • śluzy pneumatyczne.

Wszystkie powyższe rozwiązania tworzą rodzaj ciasnej kurtyny, która otaczając z każdej strony pojazd zadokowany przy bramie magazynowej, stanowi skuteczną barierę między wnętrzem budynku a światem zewnętrznym. Różnice pomiędzy konstrukcjami dotyczą stopnia uszczelnienia, a najlepszą izolację zapewnia właśnie śluza pneumatyczna.

śluzy pneumatyczne

Śluzy pneumatyczne – co to za konstrukcje?

Na pierwszy rzut oka śluza pneumatyczna przypomina standardowy fartuch uszczelniający. Jest to bowiem prosta rama stalowa montowana bezpośrednio do ściany budynku przy otworze bramowym i rampie przeładunkowej. O ile jednak w przypadku fartuchów uszczelnienie stanowią płachty z tworzywa poliestrowego, o tyle w śluzie wykorzystywany jest znacznie bardziej zaawansowany sposób izolacji. Stanowią go nadmuchiwane poduszki boczne i górne, które pompowane są powietrzem po zadokowaniu pojazdu przy budynku do momentu, aż szczelnie otoczą auto z każdej strony. Tym sposobem można uzyskać niemal hermetyczne uszczelnienie, które uniemożliwia wymianę powietrza między wnętrzem budynku a światem zewnętrznym.

Dostępne w Prodock śluzy pneumatyczne wyposażone są w mechanizm, który nadmuchuje poduszki w zaledwie 40 sekund. Wykonane są one z wysokiej jakości tworzywa PVC o grubości 3 mm, dlatego są odporne na ścieranie, które występuje naturalnie podczas każdorazowego kontaktu poduszek ze skrzynią ładunkową samochodu.

W jakich sytuacjach sprawdzają się śluzy pneumatyczne?

Zastosowanie nadmuchiwanych poduch w śluzach pneumatycznych sprawia, że konstrukcje uszczelniające wyposażone w nie rozwiązują bardzo konkretne problemy logistyczne. Przede wszystkim ten, o którym wspomnieliśmy we wstępie, czyli dotyczący zapewnienia izolacji przy przeładunku towarów wrażliwych na zmianę temperatury. Zaliczyć do nich można artykuły spożywcze, szczególnie te wymagające przechowywania w chłodniach i mroźniach.
Zwykłe fartuchy niestety mogą być niewystarczające w zapewnieniu odpowiednich warunków przy transportowaniu takich towarów – zwłaszcza podczas upalnych dni. Brak dobrej izolacji w doku przeładunkowym może spowodować zniszczenie produktów i narazić firmę na straty finansowe. Co więcej, może także zwiększyć koszty energii związanej z utrzymaniem właściwej temperatury wewnątrz magazynu. Właśnie dlatego hale wyposażone w chłodnie i mroźnie coraz częściej decydują się na zamontowanie nowoczesnych śluz pneumatycznych, które eliminują wszystkie powyższe problemy.

Podsumowanie

W firmie Prodock znajdziesz wszystkie rodzaje fartuchów uszczelniających, również te pneumatyczne. Są to konstrukcje uniwersalne, które pasują do każdej rampy przeładunkowej, bramy i doku. Ich system nadmuchiwanych poduch jest tak przemyślany, że zapewnia doskonałą izolację przy obsłudze pojazdów o różnych gabarytach. Jeżeli zainteresowało Cię to nowoczesne rozwiązanie, skontaktuj się z nami, a dowiesz się wszystkiego na temat możliwości jego zastosowania w swojej firmie.

Dodaj komentarz