Jaką rolę odgrywają systemy przeładunkowe w logistyce?

Systemy przeładunkowe

Branża logistyczna w Polsce od kilku lat przeżywa rozkwit. Powstało wiele dużych centrów dystrybucyjnych oraz firm obsługujących transport produktów do najdalszych zakątków Europy. Jednak aby utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku, firmy muszą pokonać wiele problemów – przede wszystkim związanych z czasem dostawy towarów, na który wpływ ma sposób ich załadunku i rozładunku. Coraz większą rolę odgrywają więc nowoczesne systemy przeładunkowe. Dowiedz się, na czym ta rola polega i jakie ma znaczenie w logistyce.

Zatory w strefie przeładunkowej – największa bolączka logistyczna

Według raportu Transporeon Group z 2019 roku największym wyzwaniem dla firm z branży logistycznej w Polsce są zatory w strefie załadunkowo- rozładunkowej. Problem ten wskazało aż 34% managerów biorących udział w ankiecie, którzy narzekali przede wszystkim na zbyt długi czas oczekiwania aut dostawczych przy rampach magazynowych. Wynosi on często nawet kilka godzin i tak naprawdę powoduje ogromne straty finansowe dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw.
Firmy transportowe, zamiast realizować kolejne zlecenia, tracą czas, stojąc w kolejce do magazynu. Z kolei ich niezadowoleni klienci obniżają stawki, co przekłada się na niższy zarobek zarówno przewoźników, jak i firm załadowczych. Krótki czas dostawy towarów ma coraz większe znaczenie – ponieważ wymagają tego klienci, firmy logistyczne muszą znaleźć sposób, by sprostać tym wymaganiom.

Systemy przeładunkowe usprawniają pracę magazynu

Sposobem na rozwiązanie problemu zatorów w magazynach jest z pewnością lepsza organizacja procesu rozładunku i załadunku np. zarządzanie oknami czasowymi. Równie duże znaczenie ma jednak zaplecze techniczne. Warto więc docenić nowoczesne systemy przeładunkowe, które składają się z wielu elementów mających bezpośredni wpływ na sprawną obsługę aut dostawczych. Oto przykłady konkretnych usprawnień, jakie przynosi zastosowanie poszczególnych urządzeń montowanych w ramach takich systemów:

  • rampy przeładunkowe z wargą uchylną lub wysuwaną – dzięki hydraulicznym siłownikom można szybko i automatycznie stworzyć równy pomost między autem a powierzchnią magazynu, aby móc sprawnie przetransportować ładunki wózkami paletowymi lub widłowymi,
  • mostki przeładunkowe przesuwne – ponieważ są montowane na szynie, można je łatwo i szybko przesunąć do kolejnego samochodu podjeżdżającego do rampy,
  • fartuchy uszczelniające – konstrukcje te zapewniają ochronę przestrzeni przeładunkowej między autem a magazynem przed działaniem czynników atmosferycznych, co wpływa na komfort, a więc także efektywność pracy osób obsługujących przeładunek, a przy okazji również zabezpiecza towar przed zniszczeniem,
  • doki przeładunkowe – są to kompletne stanowiska wyposażone w rampy i śluzy uszczelniające, które kompleksowo wspomagają rozładunek i załadunek towarów; zamontowanie ich w odpowiedniej ilości w hali magazynowej zwiększa przepustowość placu przeładunkowego i skraca czas oczekiwania aut na obsługę,
  • naprowadzacze kół – ich zadaniem jest ułatwienie kierowcom zadokowania pojazdu precyzyjnie przy stanowisku przeładunkowym, co bezpośrednio wpływa na skrócenie czasu obsługi samochodów.

Ze względu na funkcjonalność i rzeczywisty wpływ na usprawnienie prac przeładunkowych wymienione wyżej urządzenia można spotkać już nie tylko w nowoczesnych centrach dystrybucyjnych. Do ich zastosowania przekonują się nawet mniejsze hurtowne, które dzisiaj muszą obsługiwać coraz większą liczbę klientów np. sklepy internetowe sprowadzające produkty z całego świata. To właśnie rozwój handlu internetowego, który ma zasięg globalny, wpłynął na zwiększenie wymagań dotyczących usprawniania łańcucha dostaw. Firmy logistyczne, które chcą być konkurencyjne na rynku, muszą się dostosować do nowych warunków choćby właśnie przez stosowanie nowoczesnych rozwiązań takich jak systemy przeładunkowe.

Podsumowanie

W firmie Prodock specjalizujemy się w dostarczaniu takich systemów, dlatego, jeśli chcesz zwiększyć konkurencyjność swojej firmy, skontaktuj się z nami. Z pewnością znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie i doradzimy, które urządzenia poprawią wydajność Twojego magazynu.

Dodaj komentarz