Co powinieneś wiedzieć przed zakupem rampy przeładunkowej?

Rampy przeładunkowe

Zamierzasz wyposażyć swoją firmę w rampy przeładunkowe? Nawet jeśli potrzebna Ci tylko jedna konstrukcja, warto zdecydować się na taką, która będzie odpowiadała na specyficzne potrzeby przedsiębiorstwa. Sprawdź, co warto wiedzieć o nowoczesnych rampach, a także, na jakie parametry i funkcje warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Jakie funkcje powinna spełniać rampa przeładunkowa?

Na zakup rampy przeładunkowej decyduje się coraz więcej firm, które w związku z wydawaniem lub przyjmowanie towarów obsługują na co dzień samochody dostawcze. Są to więc przede wszystkim centra logistyczne, większe i mniejsze magazyny, hurtownie, sklepy, ale także zakłady produkcyjne.

Sprawna obsługa załadunku i rozładunku produktów ma wpływ na efektywność działalności całego przedsiębiorstwa, co przekłada się na produktywność i zyski. Rampa jest podstawowym elementem systemu przeładunkowego, który w największym stopniu usprawnia cały proces obsługi ciężarówek. Jej zadaniem jest bowiem maksymalne ułatwienie pracownikom transportowania towarów z hali do skrzyni ładunkowej samochodu, który podjeżdża pod bramę magazynową.

Aby realizować to zadanie, konstrukcja taka musi spełniać następujące funkcje:

 • stanowić stabilny pomost między halą a samochodem,

 • wyrównywać różnice poziomów występujące między podłogą skrzyni ładunkowej auta a podłogą magazynu,

 • zapewniać bezpieczeństwo transportu towaru między samochodem a halą,

 • odznaczać się wytrzymałością na przeciążenia i codzienną eksploatację,

 • umożliwiać transport ładunków przy pomocy wózków widłowych lub paletowych,

 • być łatwa i szybka w obsłudze.

Nowoczesne rampy przeładunkowe spełniają wszystkie te funkcje, ale niezwykle ważne jest, by odpowiednio dopasować model do warunków, w jakich będą wykorzystywane.

Rampa przeładunkowa

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze rampy?

Mając na uwadze funkcje, jakie powinna pełnić rampa przeładunkowa, warto podczas jej zakupu zwrócić uwagę na konkretne parametry oraz rodzaj konstrukcji. Wcześniej jednak należy dokładnie określić potrzeby firmy, przede wszystkim w kwestii tego, jakie towary będą transportowane po pomoście. Chodzi tutaj o ciężar ładunków oraz ich rodzaj (czy są to np. towary podatne na uszkodzenia i wymagające szczególnej ochrony). Mając taką wiedzę, znacznie łatwiej wybrać model o odpowiednich parametrach i cechach konstrukcyjnych.

Najważniejsze z nich, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

 • zgodność z obowiązującymi przepisami normy PN EN 1398,

 • obciążenie maksymalne (udźwig),

 • solidność konstrukcji – rampa powinna być wykonana z wysokiej jakości stali i blachy, a także być wzmocniona profilami usztywniającymi,

 • stabilność pomostu – w rampach przeładunkowych Prodock stosujemy platformy o sprężystości skrętnej, co zapewnia stabilność pomostu nawet przy jednostronnym obciążeniu,

 • rodzaj wargi – najpopularniejsza jest warga uchylna, ale przy przeładunku towarów delikatnych warto wybrać model z wargą wysuwną, która bardzo precyzyjnie pozycjonuje platformę przy podłodze samochodu,

 • odporność na czynniki atmosferyczne – konstrukcja powinna być pokryta wytrzymałym lakierem zabezpieczającym konstrukcję przed korozją,

 • system hydrauliczny – ułatwia obsługę (podnoszenie i uruchamianie wargi), która odbywa się za pomocą sterowanych automatycznie siłowników, a nie siły ludzkich mięśni.

Przed zakupem rampy należy upewnić się, w jaki sposób można ją zamontować. Nowoczesne konstrukcje powinny być przystosowane do domków i doków przeładunkowych, a także do montażu w fundamentach bądź na konstrukcji wsporczych.

Jeżeli szukasz dobrej rampy przeładunkowej, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego modelu, wyjaśniając szczegółowo różnice w poszczególnych konstrukcjach oraz ich zalety. Nasze rozwiązania uwzględniają najnowocześniejsze technologie i standardy, dlatego spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wystarczy, że powiesz nam, czego potrzebujesz, a doradzimy Ci najlepszy system przeładunkowy dla Twojego biznesu!

Dodaj komentarz