Jak usprawnić pracę magazynów i centrów logistycznych? Sprawdź rozwiązania od Prodock

Jak usprawnić pracę magazynów

Zbyt długi czas rozładunku lub załadunku towaru do samochodu to bolączka branży logistycznej. Stojące w kolejce auta nie zarabiają. Natomiast firmy obsługujące dostawy mają mniejsze zyski, niż mogłyby mieć przy większej przepustowości i wydajności. Lekarstwem na to są nowoczesne systemy przeładunkowe, które usprawniają pracę magazynów i centrów logistycznych. Takie konstrukcje proponujemy w Prodock – sprawdź!

Hydrauliczne rampy przeładunkowe

Sprawny przeładunek towarów między samochodem a magazynem trudno sobie dzisiaj wyobrazić bez użycia rampy. Jej zadaniem jest stabilnie połączyć poziom podłogi auta i z powierzchnią hali, by w ten sposób umożliwić szybki przewóz ładunków wózkami. Wiele firm stosuje w tym celu najprostsze konstrukcje mechaniczne, które są niestabilne i wymagają ręcznej obsługi przez pracowników.

Szukając sposobów usprawnienia pracy magazynu, warto zwrócić uwagę na rampy przeładunkowe hydrauliczne. Są one wyposażone w sterowniki, które automatycznie podnoszą platformę do odpowiedniego poziomu. W taki sam sposób wysuwają lub podnoszą wargę, dzięki której tworzy się niemal idealna płaszczyzna na styku rampy z podłogą skrzyni samochodu. Automatyczna obsługa konstrukcji ułatwia pracę pracownikom oraz przyśpiesza obsługę kolejnych tirów.

Odboje i naprowadzacze kół

Manewry samochodów dokujących pod bramami magazynowymi bywają czasochłonne, szczególnie gdy plac jest mały lub z którym kierowcy nie zdążyli się jeszcze zaznajomić. Warto więc zamontować proste konstrukcje, które im to zadanie ułatwią, czyli odboje i naprowadzacze kół. Są to proste konstrukcje w postaci podłużnych rur, które montuje się do podłoża na podjeździe do ramp lub doków przeładunkowych. Tworzą one barierę dla kół samochodu, który dzięki temu może bardzo precyzyjnie i szybko zaparkować w wyznaczonym miejscu rozładunku towaru.

Konstrukcje te są całkowicie bezpieczne, nie niszczą opon, ani nie stwarzają zagrożenia utraty kontroli nad samochodem. Ułatwiając manewry kierowcom, skracają czas całego procesu dostawy lub odbioru ładunków i minimalizują ryzyko tworzenia się zatorów na placu magazynowym.

Systemy Prodock

Automatyczne bramy przemysłowe

Nowoczesne bramy przemysłowe wyposażone w napęd elektryczny to kolejny sposób na usprawnienie pracy magazynu. W zależności od potrzeb można wybrać bramę segmentową, rolowaną lub szybkobieżną – wszystkie otwiera i zamyka się za pomocą wygodnego przycisku. Automatyczne sterowanie urządzeniem jest w szczególności wskazane w miejscach o wysokiej intensywności użytkowania, czyli właśnie w magazynach, gdzie otwieranie i zamykanie bramy konieczne jest co kilka minut.

Śluzy uszczelniające

Na czas obsługi aut dostawczych wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest bez wątpienia pogoda. Niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak ulewny deszcz, śnieg, czy silny wiatr utrudniają i spowalniają pracę, a nierzadko stanowią bezpośrednie zagrożenie dla wielu rodzajów ładunków.

Śluzy uszczelniające to konstrukcje, które eliminują ten problem. W najprostszej postaci są to specjalne fartuchy zamocowane między rampą a bramą magazynową, które szczelnie otaczają zadokowane auto, tworząc tym samym barierę dla czynników zewnętrznych. Dzięki temu ludzie, towary i sprzęt transportowy mają zapewnione zawsze dobre warunki, co ułatwia i usprawnia obsługę aut.

Doki przeładunkowe

Tego rodzaju rozwiązania stosowane są przede wszystkim w centrach logistycznych, gdzie występuje duża liczba dostaw i odbioru towarów. Doki przeładunkowe są kompletnymi stanowiskami zawierającymi wszystkie najważniejsze elementy usprawniające proces obsługi aut dostawczych. Zwykle składają się z bramy przemysłowej, rampy oraz śluzy uszczelniającej. Wyposażenie hali w odpowiednią liczbę takich stanowisk przekłada się na znaczne zwiększenie wydajności magazynu, usprawnia pracę i pozwala na eliminację problemu kolejek tworzonych przez tiry oczekujące na rozładunek lub załadunek.

Wszystkie powyższe rozwiązania znajdziesz w firmie Prodock. Zapraszamy do kontaktu – zadzwoń lub napisz do nas, a przedstawimy Ci szczegółowo zalety naszych konstrukcji i wyjaśnimy, jak usprawnią one pracę Twojego magazynu.

Dodaj komentarz