Systemy przeładunkowe – gwarancja oszczędności i efektywności

Systemy przeładunkowe

Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w nowoczesne systemy przeładunkowe? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Zastosowanie takich rozwiązań zwiększa efektywność pracy magazynu i przekłada się na konkretne oszczędności finansowe. Dowiedz się, dlaczego wszędzie tam, gdzie na co dzień obsługiwane są dostawy lub odbiór towarów ciężarówkami, opłaca się montaż konstrukcji, takich jak: rampy, śluzy uszczelniające, czy naprowadzacze kół.

Jak systemy przeładunkowe wpływają na efektywność magazynu?

Na systemy przeładunkowe może składać się wiele różnych elementów. Każdy z nich wpływa na efektywność obsługi ładunków.

Mostki i rampy – dla usprawnienia transportu ładunków

Popularne mostki przeładunkowe to niewielkie platformy ze stali lub aluminium. Są podnoszone i opuszczane ręcznie. Łączą podłogę skrzyni ładunkowej samochodu z betonową rampą magazynową, a więc umożliwiają szybki i łatwy wyładunek lub załadunek towarów za pomocą wózków.

Znacznie większe usprawnienie prac zapewniają jednak nowocześniejsze rampy hydrauliczne, które obsługiwane są automatycznie, a nie ręcznie jak mostki. Dzięki siłownikom konstrukcje te zapewniają nie tylko szybkie połączenie poziomów auta z podłogą magazynu, ale także wyrównanie występujących między nimi różnicy poziomów. Nawet tych, z jakimi nie radzą sobie standardowe mostki. Obsługa każdego kolejnego auta odbywa się więc szybko i bez większego wysiłku. Bez względu na to, na jakiej wysokości znajduje się skrzynia ładunkowa.

Uszczelnienia bram – dla ochrony towarów i komfortu pracowników

Na efektywność pracy magazynu duży wpływ mają warunki, w jakich swoje obowiązki wykonują pracownicy. Lepiej, jeśli przeładunek towarów między autem a budynkiem magazynu nie odbywa się na świeżym powietrzu. Praca podczas ulewy, śnieżycy, czy dużego mrozu w sposób naturalny spowalnia pracę ludzi, a nierzadko utrudnia także obsługę takich urządzeń jak wózki czy podnośniki. Systemy przeładunkowe przewidują rozwiązanie tego problemu w postaci fartuchów uszczelniających do bram przemysłowych. Dzięki nim można stworzyć uszczelnienie między naczepą samochodu a rampą magazynową, które skutecznie chroni towar i obsługujących go ludzi przed wpływem czynników atmosferycznych. Korzyścią z zastosowania tego rozwiązania jest nie tylko poprawa warunków i podniesienie efektywności pracy, ale także obniżenie ryzyka strat wynikających ze zniszczenia towaru np. pod wpływem wysokiej temperatury.

Użytkowanie rampy przeładunkowej

Naprowadzacze kół – dla ułatwienia manewrów kierowcom

Na efektywność systemów przeładunkowych wpływają nie tylko zastosowane w nich nowoczesne technologie jak np. hydrauliczne systemy podnoszące rampy, czy pneumatyczne śluzy napełniające się same powietrzem w celu uzyskania idealnego uszczelnienia. W usprawnieniu pracy magazynu pomagają również całkiem proste elementy, takie jak naprowadzacze kół. Te zwyczajne z pozoru rury wmontowane w podłoże placu przed magazynem odgrywają niezwykle ważną rolę. Pomagają kierowcom szybko i precyzyjnie zadokować pojazd przed rampą. Dzięki temu można ograniczyć do minimum ryzyko stłuczek czy blokowanie placu przez poszczególne samochody. Zamiast tego po prostu zwiększa się przepustowość magazynu.

Systemy przeładunkowe – prosty sposób na oszczędności

Współczesna technika przeładunku niemal pod każdym względem usprawnia prace związane z transportowaniem towarów między samochodami dostawczymi a budynkiem magazynowym. Nowoczesne konstrukcje mają bezpośredni wpływ na jakość i wydajność pracy pracowników oraz liczbę obsługiwanych aut, a więc efektywność całego magazynu. Przy okazji także generują konkretne oszczędności:

  • czasu – poprzez przyśpieszenie prac przeładunkowych (mostki, rampy),

  • energii – wskutek ochrony wnętrza budynku przed temperaturą z zewnątrz (uszczelnienia),

  • pieniędzy – np. przez lepszą ochronę towarów przed zniszczeniem.

O efektywności systemów przeładunkowych najlepiej przekonać się poprzez zastosowanie ich we własnej firmie. Sprawdź, jakie konstrukcje ma w ofercie Prodock – z pewnością usprawnią one pracę także Twojego magazynu i wygenerują wiele oszczędności!

Dodaj komentarz