Magazyn tranzytowy – co to jest? Podpowiadamy!

magazyn-tranzytowy

We współczesnym transporcie towarów coraz większą rolę odgrywają magazyny tranzytowe. Od standardowych obiektów logistycznych odróżnia je sposób pracy, ponieważ skupiona jest ona na szybkim odbieraniu i przyjmowania ładunków. Sprawdź, jak stworzyć taki rodzaj magazynu i dlaczego kluczowe znaczenie w jego prawidłowym funkcjonowaniu mają platformy przeładunkowe. 

 

Magazyn tranzytowy, czyli do tymczasowego składowania

Magazyn tranzytowy z założenia służy do krótkoterminowego przechowywania towarów i stanowi punkt pośredni w łańcuchu dostaw między głównym centrum dystrybucyjnym a odbiorcami finalnymi. Jego celem jest zapewnienie sprawniejszej obsługi dostaw na długich trasach, gdy nie ma możliwości dostarczenia ładunków w ciągu jednego dnia.

Najczęściej z magazynów tranzytowych korzystają duże sieci handlu detalicznego (również z branży e-commerce), które muszą rozprowadzać towary do odległych miejsc w kraju. Obiekty takie pomagają również w dystrybucji produktów spożywczych i farmaceutycznych, które wymagają odpowiednich warunków przechowywania.

Charakterystyczną cechą magazynu tranzytowego jest to, że dokonuje się w nim jedynie część typowych czynności magazynowych i są to głównie prace przeładunkowe.

Jak powinien wyglądać układ takiego magazynu?

Ze względu na charakter pracy w magazynie tranzytowym ważne jest odpowiednie zaplanowanie obiektu. Najważniejszą kwestią jest maksymalne usprawnienie prac przeładunkowych oraz zapewnienie wygodnego dostępu do towarów.

Kluczową strefą jest ta, w której odbywa się przyjmowanie i wydawanie ładunków. Zaraz za nią powinno znaleźć się pole odkładcze, w którym towary są tymczasowo układane bezpośrednio na posadzce, a następnie zabierane w celu przetransportowania ich do strefy przechowywania. W magazynie tranzytowym strefa przechowywania jest mniej rozbudowana niż w standardowym obiekcie, ponieważ składa się najczęściej z prostych regałów paletowych, w których można łatwo i szybko umieszczać kolejne ładunki, a potem równie sprawnie wyciągać je w celu dalszej wysyłki.

rampy-przeladunkowe

Zaplanuj strefę doków przeładunkowych

Strefa przyjęć i wydawania towarów w magazynie tranzytowym zajmuje najwięcej miejsca i musi być wyjątkowo dobrze zorganizowana. Odbywa się w niej bardzo duża rotacja ładunków, dlatego by ich obsługa odbywała się sprawnie i płynnie, należy w niej umieścić odpowiednią liczbę doków. Znaczenie ma również samo wyposażenie miejsc rozładunku i załadunku towarów w urządzenia usprawniające przebieg prac. Standardowe platformy przeładunkowe zazwyczaj nie zdają egzaminu. Znacznie lepsze będą nowoczesne rampy hydrauliczne, które można wygodnie podnosić i opuszczać za pomocą siłowników, a więc szybko dostosować ich poziom do wysokości skrzyni ładunkowej samochodu dostawczego.

W Prodock oferujemy różne rodzaje ramp przeładunkowych m.in. modele konsolowe i ramowe, a także z podnoszoną lub wysuwaną wargą. Do magazynu tranzytowego polecamy również fartuchy uszczelniające, dzięki którym można zapewnić znacznie lepsze warunki pracy przy obsłudze ładunków. Wyposażony w nie dok staje się bowiem szczelnym tunelem łączącym halę ze skrzynią samochodu, który jest chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Usprawnia on zatem pracę ludzi, ale też zabezpiecza towary i sprzęt transportowy przed zniszczeniem.

Zalety magazynu tranzytowego

W Polsce powstaje coraz więcej magazynów tranzytowych, ponieważ okazują się one niezbędne dla współczesnej logistyki, w której coraz bardziej liczy się szybkość dostarczania produktów. Dzięki takim obiektom można usprawnić transport towarów i znacząco skrócić czas oczekiwania między kolejnymi ogniwami łańcucha dostaw. Jednocześnie łatwiej zaplanować dystrybucję i obniżyć jej koszty, ponieważ magazyny buforowe umożliwiają konsolidowanie ładunków przeznaczonych dla konkretnych odbiorców, co z kolei wpływa na skrócenie tras pokonywanych przez auta dostawcze.

Poznaj ofertę ramp i doków od Prodock

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny i wydajny magazyn tranzytowy, możesz liczyć na wsparcie naszej firmy, która wyposaży Twój obiekt w najlepsze systemy przeładunkowe. Sprawdź już teraz naszą ofertę niezawodnych ramp i śluz uszczelniających oraz konkretne realizacje w magazynach na terenie Polski. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci wybór odpowiednich modeli urządzeń adekwatnie do profilu działalności i specyfiki budynku.

Dodaj komentarz