Przygotuj magazyn na zimę razem z Prodock!

magazyn-zima

Obsługa magazynu w okresie zimowym jest dużym wyzwaniem dla pracowników, którzy muszą wykonywać swoje obowiązki w trudnych warunkach, nierzadko stwarzających zagrożenie dla zdrowia i zwiększających ryzyko wypadków. W związku z tym przepisy wymagają od pracodawców, by podczas zimy zadbali o odpowiednie zabezpieczenie terenu i elementów infrastruktury. Sprawdź, co należy zrobić i jak w realizacji tego obowiązku pomoże Prodock. 

 

Jak radzić sobie w zimowych warunkach atmosferycznych?

Zimowa aura nie sprzyja pracy w magazynie, a w szczególności utrudnia jej wykonywanie osobom zajmującym się rozładunkiem i załadunkiem towarów. Rampa przeładunkowa znajduje się bowiem na zewnątrz budynku, a więc wykonywanie na niej czynności bezpośrednio naraża pracowników na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Rozwiązaniem w takim przypadku są rękawy uszczelniające, które zabezpieczają przed wiatrem, mrozem, śniegiem i deszczem strefę między skrzynią ładunkową a magazynem. Najtrudniejsze warunki panują na placu magazynowym, który zimą staje się wręcz niebezpieczny przez utrzymującą się na nim śliską nawierzchnię oraz zalegający śnieg.

Wykonywanie nawet najprostszych czynności podczas zimy jest nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim ryzykowne, ponieważ bezpośrednio zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi. Właśnie dlatego przepisy BHP wyraźnie wskazują, co należy zrobić, by ograniczyć ryzyko wypadków i stworzyć odpowiednie warunki pracy pracownikom.

Zapobiegaj utratom ciepła wewnątrz budynku

W pierwszej kolejności pracodawca powinien zapewnić pracownikom odpowiednią temperaturę w obiekcie. Zgodnie z przepisami w budynkach, w których wykonuje się pracę fizyczną, nie powinna być ona niższa niż 14ºC. W praktyce w hali magazynowej w strefie przeładunkowej bywa znacznie zimniej, szczególnie gdy na zewnątrz panuje mróz. Utratom ciepła można jednak zapobiec, stosując wspomniane wyżej fartuchy uszczelniające. Dzięki nim między skrzynią ładunkową samochodu oraz bramą magazynową można stworzyć szczelny tunel, który chroni przed chłodem. W ofercie Prodock znajdziesz różne rodzaje takich uszczelnień, również o podwyższonej izolacyjności termicznej np. ocieplany fartuch uszczelniający.

Magazyn warto też wyposażyć w bramy przemysłowe wyposażone w warstwę izolacyjną, które dodatkowo będą chroniły wnętrze budynku przed stratami ciepła. Dla większego komfortu pracy strefę przeładunkową można też dogrzewać nagrzewnicami.

magazyn-odsniezanie

Zadbaj o teren przed magazynem

Zgodnie z przepisami obiekt magazynowy musi być na bieżąco odśnieżany, a teren wokół niego posypany środkami zapobiegającymi powstawaniu śliskiej nawierzchni, czyli np. solą lub piaskiem. Pamiętaj, że w ten sposób należy zadbać nie tylko o ciągi komunikacyjne dla pieszych, ale też o plac manewrowy, po którym poruszają się auta dostawcze. Aby ułatwić kierowcom parkowanie samochodów, przy rampach przeładunkowych warto zamontować naprowadzacze kół. Z kolei na platformie oraz wewnątrz obiektu w pobliżu bramy przydadzą się antypoślizgowe maty wejściowe, dzięki którym poruszanie się po naniesionym błocie będzie bezpieczniejsze.

Sprawdź stan bram, ramp i fartuchów uszczelniających

Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą wpłynąć negatywnie na pracę urządzeń magazynowych wykorzystywanych w strefie przeładunkowej. To właśnie zimą zdarzają się najczęściej różne awarie, które mogą być przyczyną kosztownych przestojów. Możesz im w prosty sposób zapobiec, zlecając przegląd sprzętu firmie specjalizującej się w ich serwisowaniu.

W Prodock proponujemy przegląd i serwis wszystkich najważniejszych urządzeń przeładunkowych. Podczas rutynowej kontroli wymieniamy płyny techniczne i zużyte części, a także usuwamy wszelkie usterki mogące być przyczyną nieprawidłowego działania sprzętu.

Poznaj ofertę od Prodock!

Zimowa aura nie musi sparaliżować pracy Twojego magazynu. Wystarczy odpowiednio przygotować infrastrukturę oraz zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracowników. Sprawdź już teraz ofertę Prodock, w której znajdziesz przede wszystkim nowoczesne urządzenia wspierające pracę w strefie przeładunkowej, takie jak śluza uszczelniająca, która jest nieoceniona właśnie zimą. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać jej odpowiedni wariant, a także przedstawimy korzystne warunki serwisowania sprzętu.

Dodaj komentarz