Projekt doków przeładunkowych – o czym musisz pamiętać?

rampa-przeladunkowa

Czym są doki przeładunkowe? To jeden z najważniejszych elementów każdego magazynu. Miejsca te powinny być dokładnie przemyślane już na etapie projektowania, bo mają kluczowy wpływ na całokształt przyszłej pracy. Nasza firma proponuje kompleksowe rozwiązania, dzięki którym magazyn będzie dostosowany do Twoich potrzeb! Zastanawiasz się, jakie optymalne wymiary mają doki przeładunkowe? Które systemy przeładunkowe sprawdzą się w Twoim centrum logistycznym? Jakie zastosowanie mają naprowadzacze kół i śluzy uszczelniające? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Projektowanie organizacji ruchu przy magazynie

Doki przeładunkowe to punkty dostępowe do magazynu. Mają więc kluczowe znaczenie podczas załadunku, a ich projekt musi być optymalnie dostosowany do dostępnej przestrzenni oraz ruchu na placu. Specjaliści podczas prac projektowych muszą wziąć pod uwagę kilka zasad logistyki. Pierwsza to „just in time”. Jeśli będzie stosowana, rozmieszczenie doków będzie wymagało analizy stref obsługi, typów ładunków, częstotliwości dostaw, ale też dostępności terenu. Niezwykle ważny jest też typ obsługiwanych samochodów. Ruch przy magazynie musi być dokładnie przemyślany. To żywy organizm, który wciąż będzie się poruszał. Nie ma w nim miejsca na błędy i problemy. Pomożemy Ci je wykluczyć.

Plac manewrowy i wielkość pojazdów

Duży plac manewrowy wokół magazynu powinien zapewnić wystarczająco miejsca na podjazdy, manewry, ale też postoje. Badanie tendencji na rynku pokazuje, że coraz częściej w użyciu są samochody ciężarowe o dużej pojemności. To kolejna cecha, o której nie można zapomnieć podczas projektowania. Nasze doki są dostosowane do wszelkich potrzeb, również tych niestandardowych. W przypadku specjalnych samochodów ciężarowych proponujemy wykorzystanie niestandardowych systemów przeładunkowych, w tym przenośnych podnośników i podnośników hydraulicznych. Dzięki nim bez problemu załadujesz każdy typ ciężarówki i dostosujesz wysokość rampy przeładunkowej do aktualnych potrzeb, a posiadany plac manewrowy będzie wykorzystany w 100%.

Sprawdź spadki i wzniesienia terenu

Istotnym czynnikiem podczas projektowania doków przeładunkowych jest też teren, a dokładniej jego spadki i wzniesienia. Doki powinny znajdować się w strefach najmniejszych nachyleń. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka błędów i wypadków podczas pracy. Jeśli do załadunku podjeżdżać będą duże pojazdy, nie unikniemy konieczności zastosowania specjalnych urządzeń, m.in. doków z regulacją hydrauliczną lub podnośników zamontowanych w podłodze. W praktyce sprawdzają się też naprowadzacze kół. Wszystkie te urządzenia znajdziesz w Prodock. Nasi pracownicy pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązania do Twoich potrzeb.

doki-przeladunkowe-wymiary

Rodzaj magazynu i system pracy

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na prawidłowe umiejscowienie doków, jest rodzaj magazynu i system pracy. Na etapie projektowania powinno się wziąć pod uwagę liczbę wjazdów, ale też przepływ materiału, wielkość dostaw czy czas przyjmowania większości towarów. Ważny jest moment dnia, ale też czas na rozładowanie i przetransportowanie ładunku. Nie bez znaczenia pozostaje liczba dostępnych urządzeń przeładunkowych. Nie tylko tych istniejących na początku inwestycji. Ważna jest też dłuższa perspektywa działalności magazynu, a więc dostosowanie doków do rozbudowy w przyszłości. Prodock również Ci w tym pomoże! Zadbamy, aby każde stanowisko zaopatrzone było w profesjonalną rampę przeładunkową oraz śluzy uszczelniające. Wpłynie to na komfort pracy, ale też na bezpieczeństwo Twoich pracowników.

Projektujesz magazyn? Postaw na rozwiązania od Prodock!

Prodock to sprawdzony producent ramp przeładunkowych i śluz uszczelniających. Swoim klientom zapewniamy profesjonalne doradztwo oraz nowoczesne rozwiązania, dzięki którym stworzysz swój magazyn. Współpracę z nami rozpocznij już na etapie projektowania, a efekt Cię zaskoczy! Gwarantujemy, że systemy przeładunkowe Prodock spełnią Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz