Serwis doków przeładunkowych przed sezonem zimowym — co warto wiedzieć?

Zimowa aura utrudnia obsługę dostaw towarów do magazynu, dlatego coraz więcej firm montuje doki przeładunkowe, aby chronić ładunki i pracowników przed niekorzystnymi warunkami. Jednak by takie konstrukcje spełniały swoje funkcje, warto przed zimą przeprowadzić ich gruntowny przegląd oraz serwis. Sprawdź, na czym polega serwisowanie doków o tej porze roku i dlaczego jest takie ważne. 

Dlaczego należy serwisować doki przeładunkowe?

Regularne serwisowanie doków przeładunkowych jest rekomendowane przez ich producentów, ponieważ od tego zależy niezawodne działanie takich konstrukcji. Przypomnijmy, że składają się one z kilku współpracujących ze sobą elementów, czyli: rampy hydraulicznej, fartucha uszczelniającego oraz bramy przemysłowej.

Zarówno poszczególne elementy doku, jak i cała jego konstrukcja mają odpowiednie parametry wytrzymałościowe, aby znosić obciążenia związane z obsługą ładunków. Jednak w toku eksploatacji podlegają naturalnemu zużyciu lub uszkodzeniu. Najszybciej zużywają się fartuchy i wszelkie uszczelki, natomiast w kontekście uszkodzeń najczęściej dochodzi do różnych odkształceń rampy w wyniku błędów ludzkich. Podczas prac serwisowych można takie wszystkie problemy zidentyfikować na stosunkowo wczesnym etapie i rozwiązać stosunkowo niskim kosztem.

Poza tym do prawidłowego działania doków potrzebne są różne płyny techniczne, które podobnie jak w samochodzie, wymagają regularnej wymiany. W szczególności potrzebują tego platformy przeładunkowe, w których należy wymieniać olej maksymalnie co 2 lata. Za to również odpowiada serwis, który poprzez takie rutynowe prace konserwacyjne zapobiega awariom sprzętu i ich kosztownym naprawom.

Jakie prace serwisowe wykonuje się przed sezonem zimowym?

Ogólnie systemy przeładunkowe powinno się serwisować co najmniej co pół roku. Terminy takich prac warto jednak tak zaplanować, by jeden z nich odbył się właśnie przed sezonem zimowym. Dlaczego jest to ważne, nietrudno się domyślić. Zimą poszczególne elementy doków są narażone na znacznie większe ryzyko uszkodzenia pod wpływem warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego jeszcze przed nadejściem tej najzimniejszej pory roku należy:

  • dokładnie sprawdzić, czy wszystkie urządzenia są sprawne;
  • odpowiednio je zabezpieczyć, czyli m.in. wymienić wspomniane wyżej uszczelnienia czy płyny techniczne.

Poza tym na wykonanie prac serwisowych przed zimą warto się zdecydować także ze względów praktycznych. Przy dodatniej temperaturze po prostu łatwiej je przeprowadzić.

Kiedy jest konieczna naprawa doków przeładunkowych?

Serwis doków przeładunkowych co do zasady musi być kompleksowy. Nie może się zatem skupiać wyłącznie na przeglądzie urządzeń i ich rutynowej konserwacji, ale także na naprawie poszczególnych podzespołów, jeśli jest to konieczne. Przed zimą szczególnie ważne jest, aby naprawić rozerwane fartuchy uszczelniające, ponieważ w przeciwnym razie nie będą spełniały swoich ochronnych funkcji.

Podobnie warto zadbać o naprawę bramy przemysłowej, aby jej nieprawidłowe działanie nie wpłynęło negatywnie na komfort termiczny w hali magazynowej. Jeśli więc dochodzi do jej zacinania, rozwiązaniem problemu może okazać się np. zwykła wymiana rolek lub sterownika.

Kiedy należy wymienić doki w magazynie?

Niestety zdarza się, że tak naprawdę wszystkie elementy doków są w takim stopniu zużyte lub uszkodzone, że najlepszym rozwiązaniem jest wymiana całej konstrukcji. Najczęściej zakup nowego doku jest konieczny, jeśli naprawa starego systemu przeładunkowego jest:

  • niemożliwa – np. gdy uszkodzeniu uległy elementy nośne konstrukcji;
  • zbyt czasochłonna albo zbyt kosztowna – czyli gdy np. będzie się wiązała ze wstrzymaniem dostaw przez wiele tygodni lub jej koszt będzie zbliżony do zakupu nowego systemu.

Warto pamiętać, że każdy dok będzie kiedyś musiał być wymieniony na nowy. Zazwyczaj jednak termin ten wymiany można znacząco odsunąć w czasie, właśnie poprzez regularny serwis urządzeń.

Potrzebujesz nowych doków? Zgłoś się do Prodock!

Jeśli potrzebujesz nowych doków przeładunkowych, to warto je wymienić właśnie przed zimą. Zbyt zużyty stary sprzęt może podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych ulec poważnej awarii nawet z dnia na dzień. Sprawdź więc już teraz ofertę systemów przeładunkowych Prodock i skontaktuj się z nami, abyśmy mogli wspólnie ustalić, jakie będą najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz