Zintegrowane czy niezależne strefy załadunku i rozładunku – poznaj zalety tych rozwiązań

rozwiazania-dla-magazynow

Zaaranżowanie magazynu wymaga mnóstwa precyzji, zaangażowania oraz znajomości całej branży transportowej. Specjalista, który podejmie się tego zadania, musi przede wszystkim wziąć pod uwagę rozlokowanie poszczególnych stref i ich wydzielenie, wyznaczyć optymalne miejsca wykonywanych prac, jak i zmniejszyć w ten sposób obciążenie całego łańcucha dystrybucyjnego. Problemy pojawiają się w chwili, gdy w przestrzeni magazynowej znajdują się także techniczne ograniczenia, które zmniejszają jego ustawność. Co jest lepsze, zintegrowane czy może niezależne strefy załadunku, czy rozładunku? Jak wpływają na to wszystko rampy przeładunkowe? Odpowiadamy!

 

Układ magazynu wpływa na efektywność pracy

Układ magazynu ma bezpośrednie przełożenie na efektywność pracy i wie o tym doskonale każda firma spedycyjna. Jest ku temu wiele powodów. Dobrze zorganizowana przestrzeń pozwala na zwiększenie wydajności działania całej firmy, bez nadwyrężania którejkolwiek strefy bardziej niż pozostałych. Kluczowe jest rozdzielenie trudności związanych z załadunkiem i rozładunkiem na każdą strefę, aby wszystkie mogły działać pełnią swoich możliwości.

Liczy się przede wszystkim jak najlepsze wykorzystanie danej przestrzeni, która rzadko jest nieograniczona. Pewne trudności, wynikające np. z samej konstrukcji budynku, już wymuszają zmiany związane z adaptacją. Istotne jest również ograniczenie procesów przeładunkowych do niezbędnego minimum, a także zachowanie dostępu do wszystkich składowanych towarów. Celem jest osiągnięcie maksymalnej rotacji i elastyczności. Podstawową różnicę pomiędzy projektami stanowią strefy załadunku i rozładunku, które, zależnie od rampy przeładunkowej, mogą być zintegrowane lub niezależne.

Jakie są korzyści ze zintegrowanych stref załadunku i rozładunku

Zintegrowane strefy załadunku i rozładunku umożliwiają przeprowadzenie całego procesu na miejscu, tj. bez przemieszczania się pracowników do innych pomieszczeń lub obszarów. To najbardziej efektywny sposób przeładunku towaru, który ma wiele zalet ze względu na bliskość magazynu oraz dobrze zorganizowaną pracę magazynierów i obsługi. Przede wszystkim należy wśród zalet wymienić szybkość przeładunku.

Samochód ciężarowy musi podjechać do doku, wykorzystując do rozładunku i załadunku rampy przeładunkowe. Czasami, głównie ze względu na ochronę środowiska lub szczególnie delikatnego towaru, stosuje się bramę wjazdową, aby nie został uszkodzony przez szereg przeróżnych czynników zewnętrznych. Z reguły to rozwiązanie wymusza zastosowanie posadzki znajdującej się wyżej od podłogi w samochodzie ciężarowym, co znacznie przyspiesza cały proces i ułatwia go pracownikom. Czasami niezbędny okaże się także system niwelujący różnicę poziomów pomiędzy rampą a podłogą w naczepie samochodu ciężarowego.

przeladunek-w-magazynie

Niezależne strefy załadunku i rozładunku: dlaczego warto?

Strefy niezależne mają zupełnie odmienną charakterystykę. Przede wszystkim nie są wydzielone w budynku, a na zewnątrz w postaci dużego obszaru. Z reguły są to duże place przed magazynem, które zapewniają swobodny dostęp wózków widłowych do wszystkich stron naczepy samochodu ciężarowego. To rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w magazynach, w których przeprowadza się jeden z dwóch procesów przeładunkowych – załadunku lub rozładunku. Wbrew pozorom jest równie szybki. Prędkość przeładunku wynika w głównej mierze z tego, że samochód ciężarowy nie musi podjechać do wydzielonego doku.

Sprawdź rozwiązania od Prodock

Aby ułatwić pracę całego magazynu opartego na zintegrowanej strefie przeładunku, warto zastosować specjalistyczne rampy przeładunkowe, dzięki którym cały proces jest znacznie szybszy i obarczony zdecydowanie mniejszym ryzykiem uszkodzenia towarów. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest stabilność i łatwość w obsłudze. Element ten stanowi podstawowy pomost pomiędzy ciężarówką a wnętrzem hali przeładunkowej.

Z nami zwiększysz wydajność swojego magazynu

W firmie Prodock nie uznajemy półśrodków i kompromisów, dlatego wszystkie rampy przeładunkowe naszej marki spełniają wszelkie oczekiwania współczesnych klientów. Są wyposażone w mocny siłownik i składają się z konsolowej, składanej ramy oraz platformy, na której w części frontowej znajduje się opuszczana warga opadająca. Zwiększ wydajność z naszymi radami i skorzystaj z rozwiązań marki Prodock!

Dodaj komentarz