Przeglądy ramp i doków – dlaczego są ważne?

przeglady-dokow

Do najintensywniej eksploatowanych urządzeń w magazynie należą bez wątpienia rampy przeładunkowe i doki. Nietrudno się więc domyślić, czym skutkowałaby ich ewentualna awaria – kosztownym przestojem w działalności firmy, a być może nawet uszczerbkiem na zdrowiu ludzi czy uszkodzeniem towarów. Sprawdź, jak zapobiec takim sytuacjom i dlaczego ważną w tym rolę odgrywają regularne przeglądy urządzeń w strefie przeładunku. 

 

Bezpieczny magazyn to podstawa

W dobrze zorganizowanym magazynie zawsze kluczowe znaczenie powinno mieć bezpieczeństwo. Dotyczy to także wykorzystywanych urządzeń, które powinny działać bez zakłóceń, aby nie tylko zapewnić ciągłość pracy obiektu, ale też nie być przyczyną różnych problemów. Wszelkie awarie sprzętu niosą bowiem ryzyko zagrożenia zdrowia, a nawet życia dla pracowników, a także poważnych uszkodzeń składowanych towarów, innych urządzeń, czy samego budynku.

Szczególne środki ostrożności powinny być zachowane w strefie rozładunku i załadunku towarów, gdzie codziennie wykonywanych jest mnóstwo operacji, często w dużym pośpiechu, co może sprzyjać różnym błędom ludzkim skutkującym uszkodzeniem urządzeń. Tymczasem zarówno doki, jak i rampy przeładunkowe powinny być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta. Niezbędne jest zatem odpowiednie przeszkolenie pracowników, aby znali parametry techniczne konstrukcji oraz zasady ich obsługi.

Postaw na niezawodny sprzęt

Do nagłej awarii urządzeń przeładunkowych może dojść nie tylko wskutek błędów pracowników, ale także z powodu złej jakości lub przestarzałego sprzętu. Warto więc zainwestować w nowoczesne i solidne konstrukcje, które będą niezawodne nawet przy intensywnej eksploatacji.

Na taką niezawodność możesz liczyć, wybierając produkty Prodock. Przykładowo, rampa rozładowcza dostarczana przez naszą firmę jest wyposażona nie tylko w prosty w użyciu siłownik do podnoszenia i opuszczania platformy, ale także ma specjalne systemy bezpieczeństwa minimalizujące ryzyko uszkodzenia urządzenia wskutek jego nieprawidłowej obsługi. Należą do nich np.

 • automatyczna blokada mostku w przypadku nagłego braku zasilania,
 • boczne blachy ochronne zapobiegające uderzeniom przez pojazdy transportowe,
 • specjalna konstrukcja zapewniająca stabilność rampy nawet przy jednostronnym obciążeniu.

rampa-przeladunkowa-prodock

Uszkodzenia, którym możesz zaradzić

Najczęstsze awarie platform przeładunkowych wynikają z ich uszkodzenia mechanicznego. Dochodzi do tego głównie wskutek wspomnianej wyżej nieprawidłowej obsługi urządzeń lub kolizji z wózkami transportowymi, czy dokującymi autami dostawczymi. Takim problemom można zapobiec poprzez:

 • odpowiednie oznakowanie ciągów komunikacyjnych,
 • zastosowanie odbojników i naprowadzaczy kół na placu manewrowym,
 • nadzór nad przebiegiem prac rozładowczych i załadowczych.

Drugą przyczyną usterek w dokach i mostkach są uszkodzenia eksploatacyjne. Przy długotrwałym ich użytkowaniu może po prostu dojść do naturalnego zużycia ich poszczególnych podzespołów lub spadku poziomu różnych płynów niezbędnych do ich prawidłowego działania. Takim uszkodzeniom możesz też zapobiec poprzez zlecanie regularnych przeglądów sprzętu. Warto tutaj pamiętać, że np. rampy przeładunkowe powinny być kontrolowane nawet co pół roku i najlepiej, jeśli zajmuje się tym ich producent.

Skorzystaj z usług serwisowych Prodock

W Prodock możesz nie tylko kupić niezawodne doki i platformy przeładunkowe, ale także zlecić ich przegląd oraz serwis. Warto skorzystać z tej usługi, ponieważ wykonujemy ją kompleksowo zarówno w okresie gwarancyjnym, jak i później.

W ramach przeglądów zapewniamy m.in.:

 • dokładne oględziny urządzeń (ramp, fartuchów uszczelniających oraz bram przemysłowych),
 • kontrolę działania poszczególnych elementów,
 • wymianę płynów eksploatacyjnych np. oleju,
 • zamianę zużytych podzespołów na nowe,
 • usunięcie usterek.

Podpisując z nami umowę serwisową, możesz także liczyć na szybką naprawę urządzeń przeładunkowych w razie nagłego problemu, zniżki na części zamienne oraz kontrolę terminów kolejnych przeglądów. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci szczegółowe warunki współpracy. Zapewniamy, że dzięki naszej pomocy, doki i rampy przeładunkowe w Twoim magazynie będą działać jak w zegarku i nie będziesz się musiał martwić o niespodziewane awarie.

Dodaj komentarz