Co powinieneś wiedzieć o cross dockingu?

budowa rampy

Cross docking staje się coraz popularniejszą formą dystrybucji towarów. Polega on na ich przeładunku w magazynie z pominięciem etapu składowania, co znacznie skraca czas realizacji dostawy, a także zmniejsza koszty. Sprawdź, dlaczego warto zaproponować klientom takie usługi i w jaki sposób przygotować do tego magazyn, wykorzystując nowoczesne systemy przeładunkowe. 

Jak wygląda proces cross dockingu?

Pod pojęciem cross dockingu należy rozumieć tzw. przeładunek kompletacyjny. Odbywa się on w magazynie w specyficzny sposób: po przyjęciu towaru nie zostaje on bowiem przekazany do strefy składowania, lecz od razu jest kierowany do wysyłki do odbiorcy. Pominięty jest tu zatem etap przechowywania ładunków w magazynie lub jest on realizowany w minimalnym zakresie. W praktyce proces cross dockingu przebiega w następujących krokach:

  1. Rozładunek ładunków dostarczonych przez dostawcę.
  2. Przyjęcie towaru do magazynu.
  3. Przygotowanie paczek do dalszej dystrybucji.
  4. Załadunek i wysyłka do klienta.

Najprostszy i najczęściej stosowany przeładunek kompletacyjny sprowadza się jedynie do przyjęcia palet i przekazania ich do wysyłki przy minimalnym zaangażowaniu pracowników magazynu. Może być on jednak bardziej złożony, czyli np. obejmować proces rozpakowywania paczek, ich sortowania i kompletowania w nowe ładunki według wytycznych klienta, a także uzupełniania ich o towary znajdujące się na stanie magazynowym.

Poznaj zalety tego rozwiązania

Z założenia cross docking ma skracać czas dystrybucji produktów na linii dostawca-klient końcowy. Pozwala on zatem na zaspokojenie potrzeb klientów, którzy chcą dzisiaj otrzymywać towary jak najszybciej. Przy okazji jednak przeładunek kompletacyjny generuje spore oszczędności finansowe – nie trzeba bowiem ponosić kosztów składowania towarów, a także wielu związanych z tym procesów operacyjnych.

Cross docking ma również pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ poprzez wyeliminowanie procesu składowania towarów zużywa się mniej energii, co ma przełożenie na mniejszą emisję gazów cieplarnianych.

W jakich branżach się sprawdzi?

Cross docking najczęściej realizowany jest przy dystrybucji towarów do sieci handlowych. Wówczas magazyn przyjmuje od wielu dostawców różne rodzaje produktów i następnie wysyła je do sklepu jednym samochodem. Rozwiązanie to sprawdza się w szczególności w przypadku transportowania:

  • produktów o krótkim terminie przydatności np. artykułów spożywczych,
  • towarów objętych promocją lub wyprzedażą,
  • wyrobów o dużych gabarytach, których składowanie byłoby problematyczne i kosztowne np. mebli.

Z cross dockingu korzystają również zakłady produkcyjne, które potrzebują dostaw podzespołów w systemie just-in-time.

systemy przeładunkowe

Bramy i doki – o czym pamiętać?

Przeładunek kompletacyjny obsługują magazyny typu cross docks. Różnią się od standardowych obiektów magazynowych przede wszystkim brakiem strefy składowania, a także tym, że z jednej strony wyposażone są doki rozładunkowe, a po przeciwległej stronie w załadunkowe.

Ze względu na dużą liczbę operacji przeładunkowych magazyn typu cross dock powinien mieć 48 m głębokości i znacznie większą liczbę bram – co najmniej jedną na około 100 m2 powierzchni hali. Należy je także odpowiednio przystosować do szybkiej obsługi ładunków, wyposażając w następujące urządzenia:

  • nowoczesne rampy przeładunkowe – te dostarczane przez Prodock mają hydraulicznie podnoszoną platformę i wargę, natomiast specjalna budowa rampy zapewnia jej stabilność nawet przy nierównomiernym obciążeniu,
  • fartuchy uszczelniające – usprawniają przeładunek i zabezpieczają towary podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych,
  • naprowadzacze kół – ułatwiają kierowcom precyzyjne podstawienie aut przy dokach.

Same doki przeładunkowe powinny mieć na tyle zróżnicowane wymiary, aby magazyn mógł w tym samym czasie obsługiwać różne rodzaje samochodów.

Projektujesz magazyn przeładunkowy? Sprawdź ofertę od Prodock!

Jeśli interesuje Cię cross docking i chcesz odpowiednio przystosować magazyn do świadczenia takich usług, sprawdź ofertę naszej firmy. W Prodock proponujemy nowoczesne platformy przeładunkowe i inne urządzenia, które doskonale sprawdzają się w obiektach zajmujących się przeładunkiem kompletacyjnym. Zadzwoń lub napisz do nas, a doradzimy Ci, jak najlepiej wyposażyć Twój cross dock.

Dodaj komentarz