Magazyn a centrum logistyczne – poznaj zalety fulfillment center

rampy przeładunkowe

Postępująca globalizacja i dynamiczny rozwój e-commerce wygenerowały potrzebę sprawniejszej obsługi łańcucha dostaw towarów. Zaspokajają ją centra logistyczne, które są w stanie świadczyć znacznie bardziej kompleksowe usługi niż tradycyjne magazyny. Dowiedz się, czym dokładnie zajmują się takie obiekty i dlaczego rośnie ich znaczenie, a także jaką rolę w ich tworzeniu odgrywają nowoczesne systemy przeładunkowe. 

Centrum logistyczne, czyli zmodernizowany magazyn

Centrum logistyczne (ang. fulfillment center) na pierwszy rzut oka przypomina ogromny magazyn. W rzeczywistości jednak jest to obiekt o znacznie bardziej rozbudowanej infrastrukturze. W jego obrębie znajdują się bowiem nie tylko hala magazynowa, ale też parking i węzeł transportowy, budynki biurowe, platformy przeładunkowe, a nierzadko także dystrybutor paliw, czy agencja celna. Wszystko dlatego, że co do zasady takie centrum ma zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę logistyczną w jednym miejscu.

Najczęściej centra logistyczne obsługują wielu klientów, choć wiele dużych przedsiębiorstw posiada takie obiekty wyłącznie na swój użytek. Ze względu na pełnione funkcje są one usytuowane w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych (np. przy zbiegu autostrad), pod dużymi miastami lub niedaleko obszarów przemysłowych.

Rodzaje centrów logistycznych

Centra logistyczne, również te działające w Polsce, różnią się od siebie pod wieloma względami. W zależności od zasięgu działania są m.in. centra lokalne, regionalne, międzynarodowe i branżowe. Natomiast według charakteru działalności można wyróżnić następujące rodzaje takich obiektów:

  • centra transportu towarowego – zajmują się obsługą dostaw ładunków z wykorzystaniem różnych środków transportu (statków, pociągów, samolotów, samochodów itp.),
  • centra rozdziału towarów – ich specjalizacją jest głównie dystrybucja,
  • logistyczne centra usługowe – świadczą najbardziej kompleksowe usługi związane z transportem, magazynowaniem i dystrybucją produktów,
  • miejskie centra logistyczne – zajmują się obsługą dostaw towarów dla danego miasta.

Nie tylko składowanie towaru – jakie funkcje pełni centrum?

O ile głównym zadaniem magazynu jest składowanie towaru, o tyle centrum logistyczne pełni znacznie więcej funkcji. Najczęściej jego głównymi zadaniami są:

  • przyjęcie ładunków,
  • transport wewnętrzny,
  • składowanie towarów,
  • zarządzanie zapasami i zamówieniami,
  • przeładunek,
  • pakowanie,
  • kompletacja,
  • wysyłka do odbiorcy.

Centrum logistyczne może również świadczyć wiele usług dodatkowych np. zajmować się spedycją, organizacją transportu, obsługą celną, ubezpieczaniem ładunków, wynajmem palet i kontenerów, czy też zapewnianiem obsługi technicznej i serwisowej samochodów dostawczych. Słowem, jest to obiekt, w którym klienci mogą liczyć na kompleksową obsługę dostaw od A do Z.

rampy przeładunkowe

Logistyka 4.0, co warto wiedzieć?

Ze względu na to, że centra logistyczne są ogromnymi obiektami pełniącymi tak wiele funkcji, istotną rolę w ich organizacji odgrywają nowoczesne technologie. Bez nich sprawna obsługa tysięcy ładunków nie byłaby możliwa. Podstawą jest więc odpowiednia infrastruktura. Składają się na nią m.in. kompletne doki wyposażone we wszelkiego rodzaju urządzenia techniczne takie jak hydrauliczne rampy przeładunkowe, czy zautomatyzowane uszczelnienia, a także innowacyjne maszyny i roboty do automatycznego transportu, magazynowania, czy pakowania towarów.

Niezbędna jest również cyfryzacja poszczególnych procesów poprzez zastosowanie systemów informatycznych typu WMS, ERP i APS, a nawet sztucznej inteligencji. Mówiąc wprost – centrum logistyczne, które chce dzisiaj sprostać wymaganiom klientów, musi wdrożyć rozwiązania zgodne z ideą tzw. logistyki 4.0., czyli wykorzystywać nowoczesną technologię informacyjną i komunikacyjną w celu maksymalnej optymalizacji łańcucha dostaw.

Projektujesz centrum logistyczne? Postaw na sprawdzone rozwiązania od Prodock!

Budowa centrum logistycznego jest nie lada wyzwaniem, a kluczową sprawą jest odpowiednie zaprojektowanie obiektu oraz wyposażenie go w nowoczesną i wydajną infrastrukturę. W tej kwestii możesz liczyć na wsparcie Prodock. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci nasze niezawodne systemy przeładunkowe, dzięki którym zaspokoisz wymagania najbardziej rygorystycznych klientów, zapewniając im sprawną obsługę towarów na etapie rozładunku i załadunku.

Dodaj komentarz