Serwis doków przeładunkowych czy kupno nowych? Podpowiadamy!

rampa-przeladunkowa

Wydajna praca magazynu w dużej mierze zależy od sprawnie działającej infrastruktury w obiekcie. Składające się na nią doki przeładunkowe są wyjątkowo mocno eksploatowane, dlatego mogą ulegać różnym awariom. Narażone są na nie w szczególności rampy oraz fartuchy uszczelniające. Sprawdź, w jakim stopniu można zapobiec usterkom poprzez regularny serwis urządzeń.

 

Doki przeładunkowe – dlaczego są najlepszym rozwiązaniem dla magazynów?

Nowoczesne obiekty magazynowe coraz częściej wyposażane są w doki przeładunkowe. Pod tą nazwą należy rozumieć specjalne konstrukcje umieszczone od zewnętrznej strony budynku, w których realizowany jest rozładunek i załadunek towarów. Na podstawowe elementy doku składają się:

  • brama przemysłowa – jej zadaniem jest zabezpieczenie hali magazynowej przed wejściem na jej teren osób nieupoważnionych,
  • rampa przeładunkowa – służy do połączenia podłogi magazynu ze skrzynią ładunkową samochodu, aby można było po niej swobodnie transportować towary wózkami (ze względu na różne typy aut dostawczych stosuje się dzisiaj głównie rampy hydrauliczne, które można automatycznie podnosić i obniżać),
  • śluza uszczelniająca – dzięki niej przeładunek towarów odbywa się w bezpiecznych warunkach, ponieważ zamontowane w niej fartuchy chronią ładunki, sprzęt transportowy i pracowników przed czynnikami atmosferycznymi.

Takie kompletne konstrukcje usprawniają obsługę ładunków i zwiększają przepustowość magazynu. Jednak aby mogły spełniać swoje funkcje, wszystkie składające się na nie elementy muszą działać bez zarzutu.

Dbaj o regularne przeglądy bram, ramp i fartuchów uszczelniających

Ze względu na umiejscowienie oraz pełnione funkcje doki przeładunkowe są narażone na różnego rodzaju awarie. Dziennie obsługiwanych jest w nich nawet kilkaset dostaw lub odbiorów ładunków, podczas których używane są różnego rodzaju wózki i podnośniki. Taki ciężki sprzęt wraz z transportowanymi nim ładunkami obciąża całą konstrukcję doku, czego konsekwencją jest stopniowe zużywanie się jej poszczególnych elementów i pojawianie się awarii.

Każda usterka może utrudnić lub wręcz uniemożliwić wykonywanie prac przeładunkowych. Dla magazynu takie sytuacje oznaczają poważne straty finansowe, dlatego warto ich po prostu unikać. Najlepszym sposobem są regularne przeglądy urządzeń wchodzących w skład doków. Powinny być przeprowadzane przez wyspecjalizowanych serwisantów co najmniej co 6 miesięcy. Wykonywane przez nich prace serwisowe polegają głównie na:

  • sprawdzeniu poprawności działania wszystkich elementów konstrukcji,
  • wykryciu i naprawy wszelkich usterek,
  • wymianie zużytych części i płynów eksploatacyjnych.

fartuch-uszczelniajacy

Naprawa doków przeładunkowych – kiedy jest potrzebna?

Regularne przeglądy doków przeładunkowych zazwyczaj pozwalają na wykrycie wszelkich usterek konstrukcji na dość wczesnym etapie, dlatego ich usunięcie możliwe jest w większości przypadków poprzez naprawę uszkodzonych elementów. Bardzo często polegają one na wymianie wybranych części np. uszczelnień w śluzie czy rozerwanych fartuchów. Czasami do przywrócenia pełnej funkcjonalności doku wystarczą zwykłe prace konserwacyjne, np. wymiana oleju w rampie przeładunkowej. Tego rodzaju naprawy są dość szybkie do zrealizowania i pochłaniają zdecydowanie mniej kosztów niż całkowita wymiana urządzeń na nowe.

W jakich sytuacjach zdecydować się na nowy sprzęt?

Niestety czasami nie da się uniknąć konieczności zakupienia całkowicie nowego sprzętu. Najczęściej jest to konieczne w następujących przypadkach:

  • znacznego zużycia urządzenia, gdy kolejne naprawy nie gwarantują jego prawidłowego działania lub są zbyt kosztowne,
  • mechanicznego uszkodzenia sprzętu naruszającego w poważny sposób jego konstrukcję.

Nad zakupem nowych elementów doku warto też pomyśleć w sytuacji, gdy stare urządzenie nie spełnia oczekiwań i konieczne jest zamontowanie nowocześniejszej wersji.

Skorzystaj z usług naszego profesjonalnego serwisu!

W Prodock możesz nie tylko zakupić pełne wyposażenie doku przeładunkowego, ale także zlecić nam profesjonalny serwis posiadanych już urządzeń. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci korzystne warunki umowy serwisowej dopasowanej do potrzeb Twojego biznesu. W ramach usługi zapewnimy Ci regularne przeglądy takich urządzeń jak rampy przeładunkowe, czy fartuchy uszczelniające, a także ich pilne naprawy, dzięki którym Twój magazyn nie będzie narażony na długie przestoje i wynikające z nich straty finansowe.

Dodaj komentarz