Co warto wiedzieć o automatycznych magazynach?

magazyn-automatyczny

Automatyzacja magazynów to kolejny krok do szybszej i bezpieczniejszej pracy. Poznaj działanie i technologie wykorzystywane w tym procesie takie jak rampa hydrauliczna czy oprogramowanie do zarządzania magazynem.

 

Poznaj działanie automatycznych magazynów

Automatyzacja magazynu to proces polegający na przemieszczaniu zapasów od dostawców zewnętrznych do składów, a także z hal do klientów przy minimalnej pomocy człowieka, a z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, takich jak systemy przeładunkowe. W ramach tego mechanizmu firma może wyeliminować pracochłonne obowiązki, które obejmują powtarzalną pracę fizyczną oraz ręczne wprowadzanie i analizę danych.

Na przykład pracownik magazynu może załadować do autonomicznego robota mobilnego ciężkie paczki. Maszyna przenosi inwentarz z jednego końca magazynu do strefy wysyłki, gdzie znajduje się rampa hydrauliczna, która ułatwia przetransportowanie dóbr do samochodów. Oprogramowanie rejestruje ruch tego inwentarza, utrzymując wszystkie zapisy na bieżąco. Roboty te poprawiają wydajność, szybkość, niezawodność i dokładność tego zadania.

Automatyzacja hal nie polega jedynie na usprawnieniach fizycznych czy zrobotyzowanych, a w wielu przypadkach oznacza po prostu użycie oprogramowania w celu zastąpienia zadań ręcznych, co w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak systemy przeładunkowe, tworzy kompleksowy model zarządzania magazynem. Jednak cały proces pokazuje, w jaki sposób roboty i ludzie mogą współpracować ze sobą, aby wykonywać powtarzalne zadania, jednocześnie minimalizując zmęczenie i obrażenia pracowników.

Jakie technologie są wykorzystywane?

Podstawowa technologia wykorzystywana prawdopodobnie we wszystkich większych składach na świecie to system zarządzania magazynem. Pozwala kontrolować, monitorować oraz optymalizować kluczowe funkcje hali. Z jego pomocą można śledzić stan zapasów, odpowiednio kierować wysyłki, a nawet koordynować transport materiałów wykorzystujący systemy przeładunkowe.

Coraz częściej w magazynach pojawiają się także roboty współpracujące, czasem nazywane coboty. Ich praca polega na pomocy pracownikom z takich operacjach jak pakowanie, kompletowanie czy paletyzacja zamówień. Ich droga może się ograniczać do kilku stanowisk, ale może być dłuższa, np. punkt pakowania — rampa przeładunkowa. Korzyści płynące z zastosowania cobotów w magazynach to przede wszystkim zmniejszenie liczby błędów, zwiększenie szybkości i wydajności pracy oraz uwolnienie czasu pracowników, który może zostać przeznaczony na inne zadania.

Technologia, która wiąże się z automatyzacją pracy magazynów, to także pojazdy samoprowadzące (AGV — Automated Guided Vehicles). Zostały zaopatrzone w czujniki, które pozwalają im bezpiecznie poruszać się po składzie. Dzięki wykorzystaniu takich maszyn można znacznie ograniczyć konieczność wykonywania powtarzalnych czynności polegających na przenoszeniu ładunku z jednego do drugiego miejsca przez pracowników. Systemy przeładunkowe w połączeniu z takimi urządzeniami jak AGV pozwalają znacznie zwiększyć bezpieczeństwo pracy w magazynie.

automatyzacja-w-magazynie

Korzyści z automatyzacji magazynu

Wykorzystanie automatyzacji do usprawnienia operacji magazynowych niesie ze sobą szereg korzyści, od wydajniejszej pracy po minimalizację błędów ludzkich. Najczęściej wymieniane korzyści to:

  • mniejsze koszty pracy i operacyjne,
  • redukcja prawdopodobieństwa wystąpienia błędu ludzkiego,
  • większa produktywność i wydajność,
  • mniejsza strata zapasów,
  • niższe koszty obsługi i przechowywania,
  • zwiększona przepustowość magazynu,
  • zoptymalizowana powierzchnia magazynowa.

Automatyzacja magazynu to także wyzwanie dla przedsiębiorców w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej. Kompleksowa modernizacja składów, czyli nie tylko oprogramowanie, ale także systemy przeładunkowe, sprawi, że firmy będą w stanie konkurować na międzynarodowym rynku poprzez przyspieszenie logistyki magazynu oraz znaczną redukcję problemów wynikających z zagrożeń dla zdrowia pracowników hal. Takie urządzenia jak rampa hydrauliczna sprawiają, że osoby zatrudnione w magazynach mogą znacznie efektywniej wykonywać swoją pracę.

Prodock — wyposażenie do magazynów

Automatyzacja przestrzeni magazynowej niesie za sobą bardzo dużo korzyści. Wybierz nowoczesne systemy przeładunkowe od firmy Prodock i już dziś wprowadź innowacje do swojej hali.

Dodaj komentarz