Dodatkowe wyposażenie doku przeładunkowego – na co zwrócić uwagę?

doki-przeladunkowe-wyposazenie

Doki przeładunkowe są dzisiaj nieodzownymi elementami każdego nowoczesnego magazynu, ponieważ znacząco usprawniają czynności związane z załadunkiem lub rozładunkiem towarów. Ich efektywność w dużej mierze zależy jednak od odpowiedniego wyposażenia. Sprawdź, co warto zamontować w takich konstrukcjach, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo wykonywanych w nich prac.

 

Jak zwiększyć komfort pracy w magazynie

Montaż doków jest zalecany w zasadzie w każdym magazynie, bez względu na wielkość i rodzaj składowanych w nim towarów. Dzięki takim konstrukcjom poprawia się bowiem ergonomia pracy w strefie rozładunku i załadunku, zwiększa wydajność obiektu, a także zmniejszają koszty działalności. Odpowiada za to specyficzna budowa doku, który w podstawowej wersji zawsze wyposażony jest w specjalne systemy przeładunkowe i składa się z następujących elementów:

  • brama przemysłowa – jej zadaniem jest zabezpieczanie wnętrza magazynu i przechowywanych w nim produktów przed dostępem osób nieupoważnionych, ale dzięki odpowiedniej budowie (np. z zastosowaniem grubszych paneli) może pełnić dodatkowe funkcje izolacyjne, zapobiegające stratom ciepła z obiektu,
  • rampa – w nowoczesnych dokach stosuje się zazwyczaj hydrauliczne pomosty przeładunkowe, które dzięki sterownikom i automatycznym siłownikom pozwalają na szybkie wyrównanie poziomów między samochodem a podłogą hali magazynowej,
  • śluza uszczelniająca – pełni ona funkcję uszczelnienia strefy rozładunkowej, a więc chroni ludzi, towary oraz wnętrze obiektu przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Już sama konstrukcja doku zapewnia komfort i bezpieczeństwo pracy przy przeładunku towarów, jednak warto ją wyposażyć w dodatkowe elementy, które je znacząco poprawią.

Sygnalizacja świetlna i oznakowanie

Odpowiednia sygnalizacja świetlna oraz oznakowanie w strefie przeładunkowej ma kluczowe znaczenie, ponieważ elementy te usprawniają pracę i zapewniają większe bezpieczeństwo. Zalecany jest przede wszystkim montaż specjalnych świateł sygnalizujących kierowcom, że dok jest gotowy i można do niego podjechać samochodem, a potem, że zakończone zostały czynności załadunkowe lub rozładunkowe i można bezpiecznie odjechać od rampy.

Wewnątrz doku przydają się również różne oznaczenia o ostrzegawczych kolorach np. balustrady chroniące przed upadkiem z platformy, czy też pasy wyznaczające trasy dla wózków widłowych na pomoście.

Naprowadzacze kół, słupki i odbojniki

Sprawna i bezpieczna obsługa aut dostawczych w doku przeładunkowym w dużej mierze zależy od prawidłowego parkowania samochodów. Niestety często wskutek braku doświadczenia wielu kierowców ma trudności z precyzyjnym ustawieniem auta przy rampie, co wydłuża proces jego obsługi, a więc obniża wydajność magazynu. Podczas takich manewrów istnieje też wysokie ryzyko uderzenia pojazdu o pomost i jego poważnego uszkodzenia.

Właśnie dlatego dok warto wyposażyć w naprowadzacze kół, które ułatwiają prawidłowe dokowanie samochodów, a także specjalne odbojniki, które zapobiegają uderzeniu ciężkiego auta w budynek. Bezpieczeństwo zwiększają również kliny pod koła, dzięki którym zmniejsza się ryzyko niekontrolowanego odjechania ciężarówki podczas prac rozładunkowych.

Jako dodatkowe elementy zabezpieczające stosuje się również słupki oddzielające drogi prowadzące do kolejnych doków – zapobiegają one zatem kolizjom pojazdów wjeżdżających w tym samym czasie na plac.

odbojniki-naprowadzacze-kol-slupki

Korzyści z dobrze zaprojektowanego doku

Dobrze zaprojektowany dok przeładunkowy, a więc wyposażony w odpowiednie elementy, zapewnia szereg korzyści, ponieważ:

  • usprawnia procesy związane z rozładunkiem i załadunkiem towarów,
  • skraca czas obsługi ciężarówek,
  • poprawia komfort pracy pracowników,
  • zwiększa bezpieczeństwo ludzi i towarów (a więc także minimalizuje potencjalne koszty związane z uszkodzeniem ładunków, czy przestojów wywołanych wypadkami przy pracy),
  • wpływa na redukcję kosztów energii.

Prodock – producent systemów przeładunkowych

Inwestycja w dobrze zaprojektowany i wyposażony dok przeładunkowy zawsze się opłaca, ponieważ wpływa pozytywnie na wydajność magazynu i wyniki finansowe firmy. Dodatkowe elementy potrzebne do zwiększenia jego funkcjonalności znajdziesz w ofercie Prodock. Zadzwoń lub napisz do nas, a pomożemy Ci je dopasować do specyfiki konstrukcji doków w Twoim obiekcie.

Dodaj komentarz