Czym różnią się bramy segmentowe od rolowanych?

systemy-przeladunkowe

W budynku magazynowym bramy przemysłowe mogą pełnić różne funkcje. Stosuje się je na przykład w dokach przeładunkowych, aby zabezpieczały wnętrze hali, gdy nie są przyjmowane ani wydawane towary. Warto wiedzieć, że sprawdzają się w tym zarówno konstrukcje segmentowe, jak i rolowane. Zobacz, czym się różnią, by wybrać odpowiedni model do swojego magazynu. 

Bramy dopasowane do potrzeb magazynu

Podobnie jak inne urządzenia w magazynie, także bramy przemysłowe należy odpowiednio dopasować zarówno do specyfiki budynku, jak i konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Dobrze dobrana konstrukcja powinna być nie tylko trwała i estetyczna, ale także funkcjonalna. Przed jej wyborem warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, m.in.:

  • gdzie będzie zamontowana – np. czy jako brama zewnętrzna, czy wewnętrzna,
  • jak będzie eksploatowana – czyli jak często będzie otwierana i zamykana,
  • czy ma pełnić jakieś specjalne funkcje – np. antywłamaniowe lub termoizolacyjne.

Określenie podstawowych oczekiwań pomoże wybrać najlepszy model przegrody, ponieważ występują one w wielu wariantach. Najpopularniejsze są bramy rolowane i segmentowe, które znajdziesz w ofercie Prodock. Choć mają podobne funkcjonalności, to różnią się m.in. budową, a także sposobem montażu i otwierania.

Bramy segmentowe – czym się wyróżniają?

Jak sama nazwa wskazuje, bramy segmentowe są zbudowane z segmentów, a dokładnie z podłużnych paneli ze stali, które są ze sobą połączone w układzie poziomym, tworząc w ten sposób jednolitą płaszczyznę. Takie konstrukcje podnosi się poprzez przesunięcie kolejnych paneli do góry wzdłuż specjalnych prowadnic, umieszczonych prostopadle względem podłogi wewnątrz budynku. Sam proces podnoszenia i opuszczania skrzydła może odbywać się ręcznie lub automatycznie za pomocą napędu elektrycznego.

Kwestią wyróżniającą ten typ bram jest solidna budowa i możliwość uzyskania dużej termoizolacyjności. Przykładowo, w Prodock wykonujemy je z paneli stalowych typu woodgrain o grubości aż 4 cm i bez mostków termicznych, dlatego ich skrzydła wykazują się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania.

Kiedy warto zdecydować się na modele segmentowe?

Ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne bramy segmentowe są polecane w szczególności do magazynów, w których ważną kwestią jest utrzymanie wewnątrz określonych warunków termicznych. Skutecznie chronią bowiem przed stratami ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych lub przed wzrostem temperatury w chłodniach. Modele te idealnie uzupełniają także kompletne systemy przeładunkowe typu doki. Montuje się je od wewnątrz, dzięki czemu bez problemu można dopasować do nich pozostałe elementy np. zewnętrzne fartuchy uszczelniające.

Bramy rolowane – co je charakteryzuje?

Inne zalety mają natomiast bramy rolowane. Tego rodzaju konstrukcje wykonane są z dość cienkich lameli aluminiowych spiętych ze sobą klamrami. Dzięki temu tworzą kurtynę, która przy podnoszeniu po prostu zwija się w rulon na umieszczony nad otworem wał nawojowy. Warto tu podkreślić, że nie wymaga on aż tak dużej przestrzeni, jak prowadnice przy bramie segmentowej. Co więcej, może być umieszczony zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Samo unoszenie i opuszczanie przegrody rolowanej odbywa się zazwyczaj automatycznie za pomocą elektrycznego napędu.

W jakich sytuacjach opłaca się postawić na modele rolowane?

Warianty rolowane nie są tak ciepłe, jak segmentowe, ale można je z powodzeniem zastosować np. w strefie przeładunkowej, jeśli jest ona dodatkowo odgrodzona od wnętrza magazynu inną przegrodą. Do zalet takich konstrukcji zaliczamy m.in. możliwość szybkiego podnoszenia i opuszczania kurtyny, a także mniejsze wymagania montażowe. Warto je zatem wybrać np. do mniejszego magazynu, gdzie ważne jest optymalne zagospodarowanie przestrzeni lub gdy budowa rampy wymusza umieszczenie bramy od zewnątrz obiektu.

Pomożemy Ci dobrać najlepszą bramę do magazynu!

W Prodock chętnie podpowiemy, który rodzaj bram sprawdzi się najlepiej w Twoim magazynie. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci pełną ofertę takich konstrukcji. Pamiętaj, że możemy zaproponować także indywidualne rozwiązania, a więc modele uwzględniające konkretne potrzeby Twojej firmy oraz pasujące do nich odpowiednie platformy przeładunkowe i inne elementy doków np. fartuchy uszczelniające.

Dodaj komentarz