Kiedy rampa przeładunkowa powinna zostać wymieniona na nową?

W magazynie zdarzają się awarie różnych urządzeń, również ramp rozładowczych. Ich konstrukcje ulegają uszkodzeniu choćby ze względu na silne obciążenia, a także oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niektóre usterki da się naprawić, jednak niekiedy konieczny jest zakup nowej platformy. Sprawdź, kiedy rampa przeładunkowa powinna zostać wymieniona i kto może to najlepiej ocenić.

 

Rampa przeładunkowa to obowiązkowy element magazynu

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, aby magazyn mógł funkcjonować bez nowoczesnych urządzeń wspomagających prace przeładunkowe. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia rampa rozładowcza, która umożliwia sprawną obsługę różnych samochodów dostawczych. Dzięki niej można szybko wyrównać poziomy między podłogą hali magazynowej a auta, bez względu na to, na jakiej wysokości znajduje się jego skrzynia.

Najlepsze platformy przeładunkowe „robią” to bez konieczności użycia siły ludzkich rąk, ponieważ wyposażone są w siłowniki, które automatycznie podnoszą i obniżają pomost, a także regulują wargę służącą do dokładnego połączenia płaszczyzny rampy z samochodem.

Stosowanie takiego urządzenia ułatwia więc transportowanie towarów za pomocą wózków, którymi można po prostu wjechać do skrzyni ładunkowej pojazdu. W przeciwnym razie wszelkie prace związane z przenoszeniem ładunków musiałyby odbywać się ręcznie, co wymagałoby dużego wysiłku załogi, a także zajmowało mnóstwo czasu. Dlatego awaria takiej konstrukcji zwykle okazuje się dużym problemem, ponieważ w istocie paraliżuje pracę w doku, a nawet całym magazynie.

Czy rampę przeładunkową da się naprawić?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, platformy przeładunkowe mogą być podatne na uszkodzenia, ponieważ wynika to ze sposobu i miejsca ich użytkowania. Narażone są przecież na ogromne obciążenia z powodu jeżdżących po nich wózków z ładunkami, a także na oddziaływanie różnych czynników atmosferycznych, które negatywnie wpływają na poszczególne elementy konstrukcji.

Dobrej jakości rampy są oczywiście tak skonstruowane, aby miały odpowiednią odporność na powyższe czynniki. Jednak w wyniku długotrwałej eksploatacji może dojść choćby do naturalnego zużycia ich komponentów lub mechanicznego uszkodzenia. Ponadto do różnych awarii takich urządzeń przyczyniają się często sami pracownicy, którym zdarza się popełniać błędy podczas ich obsługi.

Czy uszkodzoną platformę da się naprawić? To zależy głównie od źródła problemu i tak naprawdę ocenić może to wyłącznie fachowiec.

Kiedy warto zdecydować się na serwis rampy?

W przypadku każdej usterki platformy przeładunkowej warto w pierwszej kolejności wezwać profesjonalny serwis – najlepiej z firmy, która wyprodukowała dane urządzenie. Producenci takich konstrukcji oferują usługi serwisowe i w Prodock świadczymy je zarówno w okresie obowiązywania gwarancji, jak i w ramach obsługi pogwarancyjnej.

Fachowcy, którzy znają się na rampach, szybko wykrywają powód awarii i jeśli mogą, robią wszystko, by usunąć ją na miejscu. Ułatwia im w tym fakt, że zwykle mają przy sobie wszelkie części zamienne do danego modelu urządzenia. W ten sposób mogą wymienić np. uszkodzony siłownik, agregat hydrauliczny, elektrozawory, przewody czy uszczelki. Niektórych elementów konstrukcji nie da się jednak ani naprawić, ani wymienić i wówczas nie ma innego wyjścia, jak kupić nowe urządzenie.

Wymiana rampy przeładunkowej – kiedy to konieczne?

Z reguły rampa rozładowcza wymaga wymiany, jeśli znacznemu uszkodzeniu uległy jej główne elementy konstrukcyjne, czyli np. platforma. Jeżeli nastąpiło m.in. trwałe zniekształcenie, pęknięcie czy też ubytek większych fragmentów, to nie da się tego naprawić. Jest to również niewskazane, ponieważ wskutek poważnego naruszenia danych komponentów całe urządzenie traci swoje właściwości, choćby w zakresie wytrzymałości. Jego dalsze użytkowanie staje się więc niemożliwe, a wręcz niebezpieczne.

Chcesz naprawić lub wymienić rampę na nową? Zgłoś się do nas!

Uszkodzona rampa rozładowcza to duży problem, dlatego warto wiedzieć, jak go szybko rozwiązać. W takiej sytuacji po prostu zgłoś się do nas. Serwis Prodock działa na terenie całej Polski, dlatego szybko do Ciebie przyjedziemy i zrobimy wszystko, by naprawić urządzenie. W przypadku, gdy nie będzie to możliwe, dostarczymy Ci nową platformę o parametrach dopasowanych do potrzeb Twojego magazynu.

Dodaj komentarz