W jaki sposób zoptymalizować załadunek i rozładunek w magazynie?

Kluczowe znaczenie dla efektywności działania magazynu mają czynności załadunkowe i rozładunkowe. To podczas ich wykonywania najczęściej występują różne przestoje lub opóźnienia, które rzutują na pracę całego obiektu. Sprawdź, jak zoptymalizować załadunek i rozładunek towarów, aby czynności działały jak w przysłowiowym zegarku i w jaki sposób pomagają w tym nowoczesne rampy przeładunkowe oraz rękawy uszczelniające. 

Efektywny magazyn to klucz do sukcesu

W ostatnich latach nastąpiły ogromne zmiany w logistyce i transporcie towarów, które przekładają się m.in. na sposób pracy magazynów. W wyniku rozwoju e-commerce priorytetem stało się dostarczanie ładunków w możliwie jak najkrótszym czasie i to bez względu na odległość. Dlatego powstaje coraz więcej magazynów typowo przeładunkowych, których zadaniem jest przyjęcie towaru z jednego środka transportu i przekazanie go do innego.

Również tradycyjne obiekty skoncentrowane na składowaniu produktów muszą dbać o ich sprawne i przede wszystkim terminowe przyjmowanie i wydawanie, ponieważ od tego zależy ich przewaga konkurencyjna.

Taką efektywność działania magazyn może osiągnąć wyłącznie poprzez optymalizację wszystkich procesów. Jak się okazuje, największe problemy stwarza tutaj strefa, w której dochodzi do rozładunku i załadunku towarów. Jest to typowe wąskie gardło, w którym bardzo łatwo o opóźnienia. Wystarczy, że rozładowanie jednego tira zajmie zbyt dużo czasu, a przekroczone zostaną terminy obsługi także pozostałych zleceń. Warto więc wiedzieć, jak usprawnić działanie magazynu na tym etapie i uniknąć takich problemów.

Jak usprawnić działanie magazynu?

Do usprawnienia funkcjonowania magazynu na etapie rozładunku i załadunku towarów należy podejść kompleksowo. Ważne jest nie tylko odpowiednie zaplanowanie wykonywania kolejnych czynności, ale także zastosowanie nowoczesnych rozwiązań usprawniających bezpośrednio obsługę samochodów dostawczych.

Usystematyzowanie procesów magazynowych

W usprawnieniu procesów załadunku i rozładunku towarów pomoże przede wszystkim ich usystematyzowanie. Niezbędny do tego jest odpowiedni system komputerowy, w którym można na bieżąco planować oraz kontrolować terminy obsługi wszystkich zleceń na odbiór lub przekazanie ładunków.

Dostęp do takiego programu powinny mieć działy magazynu biorące udział w przepływie towarów, aby zapewnić płynną wymianę informacji na temat ewentualnych opóźnień czy zmian w grafiku. Dzięki temu można uniknąć wspomnianych wyżej sytuacji, a więc kolejek tirów do doków czy też nieplanowanych przestojów wewnątrz obiektu.

Prawidłowy przepływ towarów dzięki dokom przeładunkowy

Istotne znaczenie mają także nowoczesne urządzenia, dzięki którym wszelkie czynności związane z obsługą aut dostawczych mogą przebiegać szybciej i bezpieczniej. Służą do tego przede wszystkim doki przeładunkowe, które usprawniają wszelkie prace załadunkowe i rozładunkowe. Składają się z różnych elementów, a najważniejszymi z nich są:

  • rampy przeładunkowe – dzięki siłownikom hydraulicznym można szybko zmienić ich położenie, aby idealnie połączyć podłogę skrzyni ładunkowej tira z posadzką hali magazynowej i w ten sposób umożliwić przenoszenie całych palet za pomocą wózków widłowych,
  • fartuchy uszczelniające – ich rolą jest zabezpieczanie strefy rozładunku przed działaniem czynników atmosferycznych, co pomaga w pracy załodze, a przy okazji ogranicza ryzyko uszkodzenia towarów.

W usprawnieniu czynności załadunkowych lub rozładunkowych pomagają też nowoczesne aplikacje, które np. w formie wizualizacji 3D wskazują optymalny sposób rozmieszczenia palet w skrzyni ładunkowej samochodu. Istnieją także systemy automatycznego załadunku, które samodzielnie umieszczają towar wewnątrz naczepy samochodu.

Sprawdź doki przeładunkowe od Prodock!

Jeśli chcesz zoptymalizować załadunek i rozładunek towarów w swoim magazynie, zacznij od wyposażenia tej strefy w doki, które ułatwią i przyśpieszą pracę Twojej załodze. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie elementy. W ofercie Prodock znajdziesz różne rampy przeładunkowe i rękawy uszczelniające, dlatego idealnie dopasujesz je do potrzeb i charakteru działalności swojej firmy.

Dodaj komentarz