Reorganizacja magazynu. Jak zwiększyć przepustowość w miarę rozwoju firmy?

 

Pierwotnie zaplanowana organizacja magazynu z czasem może przestać spełniać oczekiwania. Najczęstszym problemem jest brak możliwości obsługi zwiększonej ilości ładunków, wynikający z naturalnego rozwoju firmy. Wówczas niezbędne są prace reorganizacyjne i modernizacyjne, które zwiększą przepustowość obiektu. Dowiedz się, jak je przeprowadzić, by osiągnąć odpowiedni poziom wydajności magazynu oraz dlaczego ważną rolę odegrają w tym nowoczesne systemy przeładunkowe.

Kiedy jest odpowiedni czas na zmiany?

Podstawą do reorganizacji magazynu najczęściej jest rozwój działalności firmy, który wiąże się ze zmianą rodzaju lub ilości obsługiwanych ładunków. W takich przypadkach dochodzi do licznych problemów na każdym etapie magazynowania np.:

 • niedostosowania stanowisk przeładunkowych do nowego rodzaju ładunków,
 • zbyt małej liczby miejsc rozładunku i załadunku towarów,
 • zastojów na etapie kompletacji zamówień,
 • niedostatecznej pojemności regałów magazynowych,
 • nieprawidłowej rotacji zapasów, występowania braków towarów itp.,
 • spowolnienia poszczególnych procesów magazynowania,
 • obniżenie poziomu bezpieczeństwa na terenie obiektu.

Powyższe problemy bezpośrednio wpływają na obniżenie przepustowości magazynu i utrudniają terminową realizację zamówień. Mogą także znacznie zwiększać koszty ich obsługi. Jest to najwyższy czas na dokonanie zmian w obiekcie – i to zarówno pod względem organizacyjnym, jak i technicznym.

reorganizacja magazynu

Elementy, które musisz wziąć pod uwagę

Zwiększenie przepustowości magazynu wymaga najpierw dogłębnej analizy obecnego stanu obiektu oraz dokonywanych w nim procesów. Kolejnym krokiem powinna być identyfikacja problemów.

W pierwszej kolejności w celu reorganizacji magazynu warto przeprowadzić optymalizację procesów, ponieważ jest to najtańszy i najszybszy sposób na poprawę jego wydajności. Być może wystarczająca okaże się zmiana częstotliwości przyjmowania ładunków, modyfikacja tras transportowych w obiekcie, czy też sposób rozmieszczania towarów na regałach itp.

Zazwyczaj jednak niezbędna jest także ingerencja w infrastrukturę techniczną. Pod tym względem w zależności od potrzeb najczęściej stosuje się następujące rozwiązania:

 • wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni magazynowej,
 • zastosowanie innego rodzaju regałów magazynowych (np. wyższych i o innym układzie poziomów składowania dostosowanych do obsługi większej ilości lub nowego rodzaju ładunków),
 • wymiana floty wózków transportowych,
 • automatyzacja – np. montaż automatycznych regałów i systemów transportowych, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz usprawniają procesy obsługi ładunków,
 • modernizacja stanowisk przeładunkowych – w zwiększeniu przepustowości magazynu pomaga automatycznie podnosząca się rampa rozładunkowa zamiast ręcznie obsługiwanego mostku, czy też fartuchy uszczelniające, które poprzez zabezpieczenie ludzi i towarów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi usprawniają przebieg prac przeładunkowych.

Warto także zwrócić uwagę, że duży wpływ na przepustowość magazynu ma organizacja ruchu przy rampach rozładunkowych. Nawet tak trywialna rzecz, jak brak naprowadzaczy kół dla samochodów dostawczych może powodować spowolnienie obsługi kolejnych dostaw, podobnie jak niewłaściwe oznakowanie placu przed obiektem, czy rozmieszczenie kolejnych stanowisk przeładunkowych.

Jakie korzyści przyniesie zmiana?

Zarówno optymalizacja procesów, jak i modernizacja urządzeń technicznych wykorzystywanych na poszczególnych etapach magazynowania towarów może przynieść szereg korzyści. Najważniejszą z nich jest zwiększenie przepustowości magazynu, co przekłada się na większe możliwości rozwoju firmy. Przy okazji jednak dodatkowym efektem wdrożonych zmian jest także zmniejszenie kosztów działalności. W połączeniu ze wzrostem wydajności obiektu daje to realne szanse na znacznie lepsze wyniki finansowe.

Rozwiązania od Prodock, dzięki którym odniesiesz sukces!

Jeśli Twoją firmę czekają nowe wyzwania i potrzebujesz zwiększyć przepustowość magazynu, pamiętaj, że w modernizacji obiektu przydadzą Ci się nowoczesne rozwiązania od Prodock. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci naszą bogatą ofertę różnych urządzeń przeładunkowych oraz doradzimy, które z nich najlepiej przyczynią się do poprawy wydajności Twojego obiektu.

Dodaj komentarz