Stanowisko załadowcze i rozładowcze a przepisy BHP

Stanowisko załadowcze i rozładowcze jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w magazynie. W szczególności na ryzyko różnych wypadków narażeni są pracownicy obsługujący doki i platformy przeładunkowe. Właśnie dlatego przepisy BHP zawierają wiele wytycznych dotyczących organizacji pracy w takich miejscach. Sprawdź, o jakie zalecenia chodzi i jak je w praktyce wdrożyć.

Bezpieczeństwo pracy na terenie doków

Na terenie doków rozładowczych występuje wysokie ryzyko wypadków, zarówno ze względu na charakter odbywających się tu prac, jak i wykorzystywany przy nich sprzęt. Do największych zagrożeń zalicza się m.in.:

 • śliską nawierzchnię ramp sprzyjającą poślizgnięciom;
 • dużą wysokość platform stwarzającą niebezpieczeństwo upadku;
 • przeszkody powodujące ryzyko potknięcia np. rozlokowane na posadzce różne przewody, czy palety;
 • wózki widłowe, które mogą najechać lub potrącić pracowników;
 • ciężkie ładunki mogące np. przygnieść członków załogi.

Pewne niebezpieczeństwo stwarzają też auta transportowe podjeżdżające pod platformę przeładunkową. Przy nieprawidłowym manewrowaniu mogą uszkodzić nie tylko rampę, ale także spowodować wypadek z udziałem ludzi.

Ograniczenie ryzyka zagrożenia podczas załadunku i rozładunku

Przepisy BHP pomagają ograniczyć zagrożenia podczas prac załadunkowych i rozładunkowych głównie poprzez zalecenia dotyczące organizacji samego stanowiska załadowczo- rozładowczego. Przede wszystkim wskazują, aby rampa była dostosowana do wymiarów i masy obsługiwanych na niej ładunków. Jeśli jej wysokość przekracza 1 m, powinna być też zabezpieczona balustradami, aby chroniła pracowników przed upadkiem. W większości magazynów takie środki ochronne okazują się konieczne, ponieważ do obsługi tirów potrzebne są rampy o wysokości minimum 120 cm.

Niezwykle ważne jest także, aby utrzymywać powierzchnie platform w czystości i suchości. W tym celu należy więc stosować bramy lub drzwi, które powinno się zamykać zaraz po zakończeniu prac przeładunkowych.

W celu ograniczenia ryzyka wypadków z udziałem pojazdów należy też zadbać o odpowiednie wyznaczenie i oznakowanie tras przejazdu wózków widłowych. Zaleca się również stosowanie sygnalizacji świetlnej np. informującej pracowników o zbliżającym się pojeździe, czy też kierującego o możliwości wjechania w dany obszar.

Kontrola pojazdów, ładunków i kontenerów

Chcąc zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa na stanowisku przeładunkowym, warto również przeprowadzać kontrole – pojazdów, kontenerów i samych ładunków. Przykładowo, kontenery należy sprawdzić co najmniej pod kątem:

 • ewentualnych uszkodzeń mechanicznych,
 • szczelności,
 • rodzaju użytych zabezpieczeń,
 • oznakowania.

Jeśli chodzi o ładunki, to pod względem bezpieczeństwa powinno się zweryfikować wizualnie przede wszystkim ich zabezpieczenia, chroniące przed przesunięciem się lub przewróceniem towarów. Regularnie należy także kontrolować stan techniczny wszelkich pojazdów i urządzeń mechanicznych wykorzystywanych przy pracach załadowczych i rozładowczych.

Sprawne i bezpieczne rozładowanie towarów

W zachowaniu bezpieczeństwa na stanowisku załadowczym i rozładowczym pomagają także nowoczesne urządzenia, które przy okazji usprawniają prace załodze. Należą do nich m.in.:

 • hydraulicznie podnoszone rampy – nie wymagają one ręcznej obsługi jak zwykłe mostki przeładunkowe i można je precyzyjniej połączyć ze skrzynią ładunkową auta dostawczego, co obniża ryzyko wypadków z udziałem ludzi i wózków widłowych;
 • śluza uszczelniająca – dzięki niej można zabezpieczyć miejsce rozładunku przed czynnikami atmosferycznymi, a więc np. przed deszczem powodującym śliskość nawierzchni;
 • bramy przemysłowe z napędem elektrycznym i specjalnymi zabezpieczeniami przed skutkami pęknięcia linek oraz sprężyn;
 • naprowadzacze kół i odbojniki – pomagają one kierowcom tirów prawidłowo zadokować pojazd przy platformie rozładowczej.

Warto też pamiętać, że zgodnie z przepisami BHP cała załoga powinna być odpowiednio przeszkolona w zakresie bezpieczeństwa pracy.

Zabezpiecz stanowisko załadowcze i rozładowcze

Już wiesz, jak zabezpieczyć stanowisko załadowcze i rozładowcze zgodnie z przepisami BHP? Więcej podpowiedzi, jak to zrobić prawidłowo i skutecznie, znajdziesz na naszym blogu. Koniecznie sprawdź też ofertę Prodock, ponieważ znajdziesz w niej wiele wymienionych wyżej urządzeń, które pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy swoim pracownikom.

Dodaj komentarz