Wózki widłowe – dlaczego to niezastąpiony sprzęt w halach magazynowych?

W halach magazynowych odbywa się nieustanna rotacja towarów, które muszą być w tym celu transportowane na odcinku między platformą przeładunkową a strefą składowania. Cały ten proces trudno sobie dzisiaj wyobrazić bez wózków widłowych. Sprawdź, jakie funkcje pełni ten sprzęt w magazynie na każdym etapie obsługi ładunków.

Efektywny transport wewnętrzny wpływa na funkcjonowanie firmy

Transport wewnętrzny towarów w magazynie musi odbywać się sprawnie, ponieważ od tego zależy wydajność obiektu. Zważywszy na ogromną ilość obsługiwanych dziennie ładunków, a także ich ciężar oraz nierzadko duże wymiary, nie byłoby to możliwe bez odpowiednich urządzeń. W nowoczesnych halach magazynowych stosuje się ich wiele rodzajów, ale wciąż najważniejszą rolę odgrywają wózki widłowe.

Dlaczego wózki widłowe są niezbędne w magazynie?

Wózki widłowe to stosunkowo niewielkie pojazdy mechaniczne zasilane elektrycznie lub spalinowo, które służą do transportowania na krótkich odcinkach dużych ładunków, najczęściej towarów ułożonych na paletach. Ich istotnym elementem wyposażenia są widły, które można łatwo wsunąć w otwory w palecie, aby potem ją nimi podnieść i przemieścić do innego pomieszczenia w magazynie.

Wózki nie poruszają się szybko (ok. 10-15 km/h), ale są dość zwrotne, dzięki czemu można nimi dość łatwo manewrować między regałami magazynowymi. Ich zaletą jest możliwość przewożenia ładunków o dużej masie oraz możliwość podnoszenia wideł nawet na wysokość do kilku metrów.

Zastosowanie wózków widłowych

Wózki widłowe służą przede wszystkim do przenoszenia palet z ciężkimi ładunkami na terenie obiektu. Taki transport odbywa się między różnymi strefami. Przykładowo, po dostarczeniu towaru do magazynu jest on zwykle odbierany przez wózki ze strefy przyjęć, a potem przewożony do strefy składowania. Na tym rola tych pojazdów się jednak nie kończy, ponieważ dodatkowo ułatwiają one rozmieszczenie ładunków na półkach magazynowych. Jest to możliwe dzięki wspomnianym wyżej widłom, które można podnosić wraz z zamocowaną na nich paletą do odpowiedniej wysokości.

W zależności od organizacji strefy składowania, a także rodzaju obsługiwanych ładunków, można stosować różne modele wózków widłowych. Do najpopularniejszych należą:

  • czołowe – w ich przypadku widły znajdują się w przedniej części pojazdu, a ich zęby ustawione są równolegle do osi urządzenia w kierunku jazdy; ten rodzaj wózków sprawdza się więc głównie w transporcie ładunków na terenie hali i poza nią;
  • boczne – tutaj widły umieszczone są z boku wózka, prostopadle do jego osi i kierunku jazdy, dlatego pojazd zajmuje nieco mniej miejsca i łatwiej nim manewrować w dość ograniczonej przestrzeni np. wśród regałów wysokiego składowania.

Istnieją też wersje wózków widłowych przystosowane do pracy w szczególnych warunkach. Przykładowo, w magazynach-chłodniach sprawdzają się modele z ogrzewaną kabiną dla operatora, natomiast w obiektach wysokoregałowych popularne są wózki specjalizowane, w których operator podnoszony jest wraz z ładunkiem, aby mógł go precyzyjniej umieścić na półkach.

Obsługa platformy przeładunkowej

Wózki widłowe odgrywają ważną rolę już w strefie przyjęcia i wydawania towarów, czyli w miejscu, gdzie znajduje się platforma przeładunkowa, pod którą podjeżdżają auta dostawcze. Jeśli jest ona wyposażona w odpowiednie urządzenia, operator może wjechać wózkiem do skrzyni ładunkowej samochodu i bezpośrednio z niej zabrać kolejne palety z towarem lub je tam umieścić.

Do szybkiego rozmieszczenia towarów za pomocą wózka widłowego niezbędne jest wyrównanie poziomów między podłogą magazynu a skrzynią auta. Służy do tego dzisiaj przede wszystkim nowoczesne urządzenie, jakim jest hydraulicznie podnoszona rampa rozładowcza z wysuwaną wargą. Dzięki siłownikom można unieść jej elementy do odpowiedniej wysokości i w ten sposób stworzyć stabilny pomost dla wózka.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie magazynu

Jeśli chcesz mieć wydajny magazyn, zadbaj o jego wyposażenie w urządzenia, dzięki którym obsługa towarów będzie przebiegać sprawniej i bezpieczniej. Pamiętaj, że ważne są jednak nie tylko wózki widłowe, ale także nowoczesne systemy przeładunkowe, które będą mogły współpracować z takimi pojazdami. Sprawdź zatem ofertę Prodock, w której znajdziesz opisane wyżej hydrauliczne rampy rozładowcze.

Dodaj komentarz