Bramy szybkobieżne: co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Poszczególne pomieszczenia w hali magazynowej muszą być połączone ciągami komunikacyjnymi. To jednak powoduje, że dochodzi między nimi do stałej wymiany powietrza, a więc także do znacznych strat ciepła. Zapobiec temu można poprzez montaż bram przemysłowych i szczególnie do tego celu nadają się modele szybkobieżne. Sprawdź, czym się one wyróżniają i dlaczego warto się na nie zdecydować. 

Rodzaje bram przemysłowych i ich zastosowanie

W halach produkcyjnych, magazynowych, czy też handlowych stosuje się dzisiaj różnego rodzaju przegrody, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Standardowo na trasie ciągów komunikacyjnych, po których przemieszczają się wózki widłowe lub inne pojazdy, montuje się duże bramy przemysłowe. W zależności od funkcji, jakie mają pełnić, można jednak zastosować ich różne rodzaje:

  • segmentowe – ze względu na solidność i walory termoizolacyjne montuje się je najczęściej w celu zabezpieczenia obiektu od zewnątrz, również w dokach przeładunkowych;
  • harmonijkowe – są idealne do bardzo dużych otworów np. w zajezdniach transportowych;
  • rolowane z aluminium – są uniwersalne i można je stosować zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz,
  • szybkobieżne – wyróżniają się szybkością otwierania i zamykania, dlatego sprawdzają się jako przegrody w ciągach komunikacyjnych o dużym natężeniu ruchu.

Poznaj zalety bramy szybkobieżnej

Zanim przedstawimy zalety bramy szybkobieżnej, warto przybliżyć jej konstrukcję. Standardowo składa się ona z płaszcza wykonanego z lekkiego i jednocześnie trwałego PCV, zespołu prowadnic, a także napędu i sterownika. Najważniejszą jej cechą jest możliwość automatycznego i bardzo szybkiego (z prędkością do 1 m/s) podnoszenia i opuszczania. Dzięki temu jej użytkowanie zapewnia szereg korzyści, ponieważ:

  • usprawnia transport wewnętrzny na terenie obiektu,
  • pomaga utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniach,
  • wpływa na obniżenie kosztów chłodzenia lub ogrzewania,
  • stanowi skuteczną barierę przed kurzem, wilgocią oraz przeciągami.

Największą zaletą bramy szybkobieżnej jest ograniczenie strat ciepła, co wpływa na oszczędność energii zużywanej do utrzymywania określonej temperatury w pomieszczeniach. Według badań przeprowadzonych w 2014 r. przez DASMA (Door & Access Systems Manufacturers Association, amerykańskie stowarzyszenie branżowe zrzeszające producentów bram) oszczędności te pojawiają się już przy wykonywaniu przez taką przegrodę 55 cykli otwierania dziennie i rosną wraz ze zwiększeniem ich liczby.

Czy bramy szybkobieżne są bezpieczne?

W przypadku modeli szybkobieżnych istnieje ryzyko uderzenia płaszcza podczas jego opuszczania. Bezpieczeństwo pod tym względem zapewniają jednak specjalne rozwiązania, przede wszystkim fotokomórka lub kurtyna świetlna. Ich działanie polega bowiem na wykrywaniu obiektów w obrębie otwartej bramy i automatycznym blokowaniu płaszcza w takiej sytuacji.

Warto tutaj dodać, że kurtyna jest skuteczniejsza, ponieważ składa się na nią co najmniej kilka „czujników”. Fotokomórka wysyła natomiast tylko jedną wiązkę światła, a więc może nie zauważyć wszystkich obiektów znajdujących się w otworze przegrody.

Co jeszcze warto wiedzieć o bramach?

Warto też wiedzieć, że bramy szybkobieżne występują w różnych wariantach. Przykładowo, oferta Prodock obejmuje ich 3 rodzaje:

  • Economic – przeznaczona jest do mniejszych otworów, a jej zaletą jest niska cena połączona z wysoką jakością i funkcjonalnością,
  • Speedroller – jest to wzmocniony model do intensywnego użytkowania,
  • Heavy – dzięki specjalnej konstrukcji nadaje się do pracy nawet w bardzo ekstremalnych warunkach i sprawdza się np. jako dodatkowa przegroda zewnętrzna.

Dostępne w naszej ofercie modele rolowane szybkobieżne mogą być pomalowane na różne kolory i być wyposażone w dodatkowe elementy np. panele wizyjne i okienka, czy też różne typy sterowania (m.in. przyciski, wyłączniki pociągowe, radary lub piloty).

Sprawdź ofertę Prodock!

Spośród wielu rodzajów bram te rolowane z PCV cieszą się wyjątkowo dużą popularnością i są wybierane zarówno do obiektów magazynowych, jak i tych produkcyjnych czy handlowych. Jeśli chcesz w nie wyposażyć także swoją firmę, koniecznie sprawdź ofertę Prodock, ponieważ znajdziesz w niej bramy szybkobieżne w wielu wariantach do wyboru i z możliwością dopasowania ich do indywidualnych potrzeb pod względem wymiarów, koloru czy też dodatkowego wyposażenia.

Dodaj komentarz